Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Oddziale w Wołowie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Nauczyciele strajkują przeciwko azbestowi w szkołach

a+a-    Powrót       03 października 2019       Ryzyko   

Portugalski związek nauczycieli STOP ogłosił w środę rozpoczęcie strajku na terenie całego kraju przeciwko obecności azbestu w budynkach placówek oświatowych. Pierwsze do protestu przystąpiły szkoły podstawowe w aglomeracji lizbońskiej.

Jak poinformował szef syndykatu Domingos Jardo, uczestnictwo w strajku, który potrwa do 18 października, zgłosiły już placówki oświatowe na terenie całej Portugalii.

Współorganizator akcji strajkowej wyjaśnił, że rozpoczęty protest służy wymuszeniu na rządzie Portugalii podjęcie natychmiastowych działań w celu usunięcia szkodliwego dla zdrowia azbestu. - We wrześniu 2016 roku premier ogłosił, że jego rząd wyeliminuje azbest z portugalskich szkół najpóźniej do 2018 roku. Tymczasem mamy już drugą połowę 2019 roku i niewiele w tej sprawie zostało zrobione - powiedział Jardo.

Azbest w ok. 100 portugalskich placówkach oświatowych

Z szacunków związku zawodowego nauczycieli wynika, że w około 100 portugalskich placówkach oświatowych występuje rakotwórczy azbest. Materiał ten, według władz syndykatu, pozostaje nawet w tych obiektach, w których prowadzone już były prace służące usunięciu azbestu. - Roboty te w wielu placówkach zostały przeprowadzone w sposób niedokładny. Tysiące portugalskich dzieci w całym kraju, ich nauczyciele oraz inni pracownicy szkół są codziennie narażeni na kontakt z tą rakotwórczą substancją wywołującą azbestozę - dodał Jardo.

Azbest jest materiałem wciąż stosunkowo powszechnym w Portugalii. Wiosną 2019 roku związkowcy zatrudnieni w nowej centrali zakładu ubezpieczeń społecznych w Lizbonie zażądali wyjaśnień dotyczących informacji, iż konstrukcja tego budynku wypełniona jest azbestem. Pracuje w tym budynku ponad 1200 osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pomorskie: 3,3 mln zł trafi do gmin na usuwanie azbestu (30 września 2019)Dolnośląskie: 2,4 mln zł dla samorządów na usuwanie azbestu (14 sierpnia 2019)Lublin: Trwa nabór wniosków w programie usuwania azbestu (13 maja 2019)Nowe programy priorytetowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (09 maja 2019)Trwa nabór wniosków w programie usuwania i unieszkodliwiania wyrobów azbestowych na Mazowszu (30 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony