Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Nauczyciele strajkują przeciwko azbestowi w szkołach

a+a-    Powrót       03 października 2019       Ryzyko   

Portugalski związek nauczycieli STOP ogłosił w środę rozpoczęcie strajku na terenie całego kraju przeciwko obecności azbestu w budynkach placówek oświatowych. Pierwsze do protestu przystąpiły szkoły podstawowe w aglomeracji lizbońskiej.

Jak poinformował szef syndykatu Domingos Jardo, uczestnictwo w strajku, który potrwa do 18 października, zgłosiły już placówki oświatowe na terenie całej Portugalii.

Współorganizator akcji strajkowej wyjaśnił, że rozpoczęty protest służy wymuszeniu na rządzie Portugalii podjęcie natychmiastowych działań w celu usunięcia szkodliwego dla zdrowia azbestu. - We wrześniu 2016 roku premier ogłosił, że jego rząd wyeliminuje azbest z portugalskich szkół najpóźniej do 2018 roku. Tymczasem mamy już drugą połowę 2019 roku i niewiele w tej sprawie zostało zrobione - powiedział Jardo.

Azbest w ok. 100 portugalskich placówkach oświatowych

Z szacunków związku zawodowego nauczycieli wynika, że w około 100 portugalskich placówkach oświatowych występuje rakotwórczy azbest. Materiał ten, według władz syndykatu, pozostaje nawet w tych obiektach, w których prowadzone już były prace służące usunięciu azbestu. - Roboty te w wielu placówkach zostały przeprowadzone w sposób niedokładny. Tysiące portugalskich dzieci w całym kraju, ich nauczyciele oraz inni pracownicy szkół są codziennie narażeni na kontakt z tą rakotwórczą substancją wywołującą azbestozę - dodał Jardo.

Azbest jest materiałem wciąż stosunkowo powszechnym w Portugalii. Wiosną 2019 roku związkowcy zatrudnieni w nowej centrali zakładu ubezpieczeń społecznych w Lizbonie zażądali wyjaśnień dotyczących informacji, iż konstrukcja tego budynku wypełniona jest azbestem. Pracuje w tym budynku ponad 1200 osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy technologia produkcji kruszyw lekkich z surowców odpadowych to szansa na zamknięcie obiegu? (25 czerwca 2020)Warszawa: Dodatkowy nabór wniosków na przyjazne środowisku inwestycje (22 kwietnia 2020)Transgraniczne przemieszczanie odpadów w warunkach epidemii (08 kwietnia 2020)Krajobraz polskich dachów: od nowoczesnych z instalacjami PV po eternit falisty (09 marca 2020)Toruń: Trwa program usuwania azbestu na terenie miasta (27 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony