
10 listopada w Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów ws. przyjęcia aktualizacji „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030” (M. P. 2023 poz. 1214).
Strategia jest kluczowym wyznacznikiem działań publicznych i ich kierunków na kolejne lata na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa i rybactwa. Jej aktualizacja była poprzedzona m. in. warsztatami tematycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z udziałem przedstawicieli 16 wojewódzkich Zespołów analizujących szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich, konsultacjami publicznymi oraz uzgodnieniami międzyresortowymi.
Czytaj też: Zrównoważony rozwój wsi, rolnictwa i rybactwa? Aktualizacja krajowej strategii w konsultacjach
Jak czytamy, Strategia „zawiera działania i projekty strategiczne, będące w kompetencji nie tylko MRiRW, ale także pozostałych resortów oraz samorządu województwa, który pełni kluczową rolę w procesie programowania, zarządzania i koordynowania działań rozwojowych na poziomie regionalnym”.
W dokumencie zawarto trzy cele szczegółowe: Wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego i odporności na kryzysy, Poprawa jakości życia, infrastruktury i stanu środowiska oraz Rozwój przedsiębiorczości, pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa.
W drugim z nich (najmocniej skupionym na środowisku) czytamy m. in. o sposobach na adaptację do zmian klimatu i im przeciwdziałaniu (Kierunek interwencji: II.5.). Wymieniono tu 18 konkretnych działań, takich jak:
- stymulowanie rozwoju alternatywnych, bezemisyjnych źródeł ciepła (m.in. taniego ogrzewania elektrycznego), co przyczyni się do obniżenia niskiej emisji, w szczególności na terenach słabiej zurbanizowanych;
- rozwijanie technologii magazynowania energii (w różnych postaciach);
- wspieranie kogeneracji;
- proekologiczne zarządzanie lokalnymi zasobami wodnymi, obejmujące także kształtowanie krajobrazów sprzyjających zatrzymywaniu wody; czy
- zmniejszenie emisji z samego sektora rolnego, szczególnie w zakresie amoniaku.
W trakcie przygotowywania aktualizacji Strategii zrezygnowano z przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla proponowanych zmian. Powodu nie podano.
Zaktualizowany dokument, zgodnie z uchwałą, wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co oznacza, że już obowiązuje. Poprzednia wersja Strategii powstała w 2019 r.

Koordynatorka redakcji
