
Najnowszy raport(1) Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency - EEA) rzuca światło na aktualny stan tzw. stresu wodnego (ang. water stress) na Starym Kontynencie. Zjawisko wpływa na postępującą degradację środowiska i jest źródłem strat ekonomicznych na poziomie około 9 miliardów euro rocznie. Co ciekawe, stres wodny, rozumiany jako niedobór wody w sensie jakościowym i ilościowym, nie był uznawany przez środowisko naukowe za problem w Europie do wczesnych lat 2000.
Susze i niedobór wody nie należą już do sporadycznych zjawisk na naszym kontynencie - w raporcie czytamy, że w skali roku dotykają one średnio 20 proc. terytorium kontynentu i 30 proc. populacji. Stres wodny będzie przybierać na sile za sprawą pogłębiających się zmian klimatu. W obliczu nowych wyzwań autorzy raportu EEA twierdzą, że Europa wymaga większej dbałości o stan ekosystemów i efektywniejszego korzystania z zasobów wodnych. By osiągnąć te cele, potrzeba nie tylko odpowiednich regulacji na poziomie unijnym, ale też lepszej implementacji zmian politycznych w poszczególnych krajach członkowskich.
Zmiany w efektywności wykorzystania wody
W raporcie EEA wskazano, że na przestrzeni ostatnich lat w UE podniesiono poziom efektywnego wykorzystania wody w sektorach takich jak rolnictwo, produkcja energii elektrycznej, przemysł, górnictwo i turystyka. Wobec najnowszych (w stosunku do aktualnego raportu) danych z 2017 roku wskaźnik konsumpcji wody w krajach UE spadł o 16 proc., podczas gdy produkcja w ww. sektorach wzrosła w tym samym czasie o 20 proc. Choć informacje budzą optymizm, to nie są to wyniki, które gwarantowałyby zanik stresu wodnego.
Na podstawie opublikowanych w raporcie badań EEA wiadomo, że w najbliższych latach mieszkańcy większości państw Starego Kontynentu (zwłaszcza w jego południowej i południowo-zachodniej części) mogą spodziewać się sezonowych ograniczeń w dostępności wody. Autorzy raportu wskazują, że w obecnej sytuacji należy podjąć zdecydowane działania w kierunku zarządzania zasobami wodnymi w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W walce ze zjawiskiem stresu wodnego badacze zaznaczyli istotną rolę europejskiej strategii na rzecz bioróżnorodności do 2030 roku, Nowego Planu Działania w dążeniu do gospodarki obiegu zamkniętego, a także najnowszej strategii adaptacji do zmian klimatu.

Dziennikarz
Przypisy
1/ Pełna treść raportu EEA dostępna jest pod linkiem:https://www.eea.europa.eu/publications/water-resources-across-europe-confronting