Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych Arcadis
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Susza? Miasta mogą przeciwdziałać

a+a-    Powrót       05 maja 2020       Woda   

Oszczędne koszenie trawników, łąki kwietne i dotacje do budowy systemów służących zatrzymywaniu deszczówki – takie działania podejmują samorządowcy, by przeciwdziałać skutkom suszy. Od czerwca miasta będą mogły ubiegać się też o wsparcie z MFiPR.

Prócz kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, coraz większym problemem w Polsce staje się susza. Jak informuje bowiem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW), „od lutego mamy suszę i niedobór wody niemal w całej Polsce”. - Na każdym poziomie gospodarki, zaczynając od nas samych, musimy gromadzić i magazynować wodę, jaka pojawi się w postaci deszczu. Oszczędzajmy wodę przy zmywaniu naczyń, zachowajmy rozsądek przy podlewaniu ogródków. Jeśli to możliwe, wdrażajmy recykling wody – apeluje IMGW. W kontekście tym wiele samorządów decyduje się na podjęcie działań zapobiegawczych.

Czytaj też: Susza skrada się powoli

Lublin i Łódź mają swój plan

W Lublinie przyjęto w ostatnim czasie Program ochrony zasobów wodnych, w którym określono m.in. zasady udzielania dotacji do budowy systemów służących zatrzymywaniu wody deszczowej. - Dzięki Programowi, mieszkańcy Lublina otrzymają możliwość uzyskania wsparcia finansowego od Miasta Lublin na budowę np. ogrodu deszczowego lub studni chłonnej, zakup i montaż wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu lub podziemnego zbiornika na deszczówkę – czytamy w komunikacie prasowym tamtejszego magistratu.

W Łodzi przygotowano natomiast Plan przeciwdziałania skutkom suszy. - Zakłada on więcej podlewania i mniej koszenia. Mamy poradnik dla właścicieli ogrodów, jak zatrzymywać wodę i wilgoć w gruncie, oraz program adopcji drzewa, do którego może się włączyć każdy chętny, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy – mówi cytowany przez miejski urząd Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

W tym roku nie kosimy trawników

Jednym z działań podejmowanych przez samorządy są decyzje dotyczące pielęgnacji miejskich trawników i łąk kwietnych. Polecenia, aby ze względów na panującą suszę zaprzestać koszenia trawników, wydano m.in. w Toruniu, Poznaniu, Katowicach czy Warszawie. Jak wynika z informacji poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich, „w stosunku do roku ubiegłego do koszenia przewidziano o ok. 30 proc. mniej trawników. W 2019 r. była to powierzchnia 335 ha, w 2020 r. będzie to 191 ha”. Stołeczny Zarząd Zieleni planuje z kolei na swoich terenach maksymalnie trzy koszenia, a Katowice zaniechają w tym roku koszenia blisko 50 tys. mkw. terenów zielonych. - W Katowicach od dwóch lat siejemy łąki kwietne wspólnie z mieszkańców w ramach projektu KATOobywatel. W tym roku zakwitną na 20 tys. mkw. terenów. Ale to nie wszystko. Łąki można również stworzyć przez ograniczenie koszenia, a to najtańszy sposób, bo w stu procentach polega na siłach natury – przekonuje katowicki magistrat.

60 mln zł dla samorządów

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły w czerwcu ponownie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji zwiększających ilość retencjonowanej wody. - Samorządy będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wody opadowej czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej – podaje MFiPR. Budżet programu wynieść ma 60 mln zł.

- Projekty mają dwa główne zadania – zwiększyć odporności polskich miast na takie zjawiska, jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy, gdy brakuje opadów – podsumowuje cytowana w komunikacie prasowym minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Porozumienie dla Partnerstwa Wodnego w Łódzkiem podpisane (29 maja 2020)Słupsk: 175 tys. zł na projekt zbiornika retencyjnego (28 maja 2020)Prawie 47 mln zł dla Sulejówka i Zielonej Góry na efektywne wykorzystywanie wody opadowej (26 maja 2020)Polska zaprzepaściła szansę na zrównoważoną produkcję rolną (26 maja 2020)Lasy Państwowe przez ponad 20 lat wydały na małą retencję ponad 900 mln zł (25 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony