Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska Pracownia Analiz Środowiskowych EKOVENTUS - Szymańczyk i Węclews
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

MGMiŻŚ: do końca 2020 r. ma być gotowy plan przeciwdziałania skutkom suszy

a+a-    Powrót       06 sierpnia 2019       Woda   

W 2020 r. mają się zakończyć prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) - poinformował w poniedziałek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W ciągu siedmiu lat poziom retencjonowanej wody w Polsce ma zwiększyć się o ponad połowę.

Ministerstwo wyjaśniło, że w tym czasie mają być również gotowe plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym. Konsultacje projektu PPSS rozpoczną się w sierpniu i potrwają do lutego 2020 roku.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował na konferencji prasowej, że rząd w niedługim czasie ma przyjąć program zwiększenia retencji w Polsce. Ma kosztować 14 mld zł i realizowany będzie w ciągu siedmiu lat.

Gróbarczyk wyjaśnił, że program przewiduje przeprowadzenie 94 inwestycji, m.in. budowę małych i dużych zbiorników retencyjnych. Połączone to będzie m.in. z naturalną i rolniczą retencją, a także z rozwojem żeglugi śródlądowej.

Minister podkreślił, że program ma pozwolić zwiększyć ponad dwukrotnie zasoby retencjonowanej wody w Polsce. Obecnie gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld m sześc. wody, co stanowi ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Po realizacji programu ma być to ok. 15 proc. wody. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki, m.in. w wyniku opadów czy topnienia śniegu.

Dziś startuje kampania społeczna nt. oszczędzania wody

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca dodał, że w sierpniu ruszy także kampania społeczna(1), której celem jest uświadomienie nas o konieczności oszczędzania wody.

Daca podkreślił, że Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o zasoby wodne na jednego mieszkańca. Jeszcze gorzej jest w czasie suszy. Wówczas na jednego mieszkańca naszego kraju przypada zaledwie 1000 m sześc. wody na rok. To nawet cztery razu mniej niż w innych krajach UE.

Ministerstwo zwraca uwagę, że w walce z suszą i powodzią konieczne są wielokierunkowe działania z zakresu dużej oraz małej retencji. Mniejsze zbiorniki retencyjne, stawy, oczka wodne - lokalnie wspomagają bilans wodny. Pomocne jest również zalesianie nieużytków oraz odtwarzanie terenów podmokłych.

Dziś do największych wyzwań, jakie stoją przed miastami, należą tzw. powierzchnie utwardzone, asfalt i beton, które przy większych opadach mogą powodować lokalne podtopienia.

MGMiŻŚ dodaje, że również my sami, mając domy z ogrodami, możemy pomóc retencjonować więcej wody i np. zamiast obfitego podlewania trawnika, założyć kwietną łąkę, która dłużej zachowuje wilgoć. Ogródek można też podlać deszczówką, a nie wodą nadającą się do picia.

Bochenek chleba to nawet 400 litrów wody

Kampania informacyjna ministerstwa "Stop Suszy" zwracać będzie również uwagę na problem marnotrawienia żywności. - Wyrzucanie artykułów spożywczych - to trwonienie setek litrów wody użytej do ich wytworzenia. Przykładowo bochenek chleba, który wyląduje w kosztu, to nawet 400 litrów zmarnowanej wody - podkreślono.

Na biurku prezydenta czeka na podpis ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zobowiązuje ona sklepy do zawierania umów z organizacjami pozarządowymi do przekazywania im nieodpłatnie części niesprzedanej żywności. Trafiać ma ona później do osób potrzebujących.

Według szacunków statystyczny Polak wyrzuca do kosza 235 kg jedzenia; to ok. 9 mln ton żywności rocznie. Organizacja Greenpeace dodaje, że to można przeliczyć na ekwiwalent wodny - 1,72 mld metrów sześciennych. To tak jakby każdy z nas wylewał bez celu codziennie sto półtoralitrowych butelek wody. (PAP)

Przypisy

1/ Z tej okazji przygotowany został film promocyjny. Spot od wtorku 6 sierpnia jest dostępny na stronach: stopsuszy.pl na kanale Youtube i na Facebooku Wód Polskich. Film można zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=8D5f12dfbZQ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dziś susza, jutro powódź. Jak poradzić sobie ze skutkami zmian klimatu? (16 sierpnia 2019)Kraków zachęca do zbierania deszczówki (12 sierpnia 2019)Polityka ekologiczna państwa 2030 przyjęta (12 sierpnia 2019)Wrocław dofinansuje zbieranie deszczówki (02 sierpnia 2019)Bezprecedensowe pożary lasów w Arktyce (29 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony