Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.
Prawo ochrony środowiska - prestiżowe studia podyplomowe Uczelnia Łazarskiego

Świadomość, świadomość i jeszcze raz świadomość – oczywiście ekologiczna

a+a-    Powrót       05 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji w Ministerstwie Środowiska odbyła się debata ekspercka "W drodze po czyste powietrze i lepszy klimat". Motywem przewodnim obchodów w 2019 roku jest hasło #BeatAirPollution.

Podczas wydarzenia dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska, przypomniała najnowsze dane, zgodnie z którymi po raz pierwszy w historii pomiarów stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przekroczyło poziom 411 ppm (części na milion). - 18 z 19 najcieplejszych lat w historii prowadzenia badań, miały miejsce po roku 2001. (…) Niech dane te brzmią zawsze jak sygnał ostrzegawczy - mówiła Maria Andrzejewska.

Jak podkreślił Matthew Billot z UN Environment, w tym właśnie celu powstają raporty analizujące aktualny stan środowiska. Przedstawił on główne wnioski wynikające z opublikowanego w marcu br. raportu Global Environment Outlook 6 „Zdrowa planeta, zdrowi ludzie”. Raport ten stanowi ponad 700 stronicową ocenę stanu środowiska naturalnego. Szerzej o dokumencie pisaliśmy tutaj. Jak mówił Billot, dane wynikające z tego typu opracowań naukowych mają na celu kształtowanie świadomości ekologicznej, a tym samym polityk klimatycznych.

Świadomość ekologiczna to podstawa

Podczas wydarzenia eksperci przypominali, jak ważną rolę w przemianach na różnych szczeblach władzy pełni świadomość ekologiczna. - Nie mówi się co dziennie o tym, jak działają pyły nisko zawieszone PM10 i PM2,5. Nie mówimy na co dzień, że przenikają do łożyska, że dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową ciała (…) albo że często rak płuc nie wynika bezpośrednio z powodu palenia papierosów, a chociażby właśnie z zanieczyszczenia powietrza – wskazywała prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie Anna Król. – To jest bardzo poważny problem, o którym musimy teraz mówić – dodała.

Biznes chce być odpowiedzialny środowiskowo

- Coraz częściej zarówno inwestorzy, jak i firmy zwracają uwagę na to, by móc pokazać, że są odpowiedzialni w kwestiach środowisko - zauważył Lech Gałkowski, dyrektor Departamentu Bankowości Inwestycyjnej Santander Bank Polska. Jak zauważyła przedstawicielka IKEA Polska Katarzyna Dulko-Gaszyna, „biznes nie jest wyizolowaną formą”.

Zielona wstążka i nasz dług ekologiczny

W dzisiejszym dniu wiele podmiotów podkreślało wagę ochrony środowiska.

UNEP-GRID Warszawa w swojej kampanii Zielona Wstążka dla Planety (więcej tutaj) zainspirował się tegorocznym hasłem dnia Ochrony Środowiska - #BeatAirPollution. W ramach akcji można przypiąć symboliczną zieloną wstążkę zarówno dosłownie, jak i wirtualnie (Zielona Wstążka w ramce po prawej). Celem kampanii jest wzrost świadomości społecznej, dotyczącej problemu zanieczyszczenia powietrza oraz pokazanie, jak nasze codzienne wybory wpływają na jego jakość.

Ponadto nie przez przypadek właśnie dziś ogłoszona została data Dnia Długu Ekologicznego (ang. Earth Overshoot Day). W 2019 roku przypadnie ona 29 lipca, czyli o trzy dni wcześniej niż w ubiegłym roku.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pokrętna ścieżka do zamknięcia obiegu (03 czerwca 2020)19. edycja Konkursu „EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii 2020” rozpoczęta. Trwa nabór wniosków (02 czerwca 2020)Ruszył nabór kandydatów na członków Młodzieżowej Rady Ekologicznej (02 czerwca 2020)Możemy już panikować. Tylko czy chcemy wiedzieć dlaczego? (01 czerwca 2020)Czym skorupka za młodu… czyli młodzież tworzy własne projekty edukacyjne (27 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony