Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. związanych z recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Sycylijski sposób na selektywną zbiórkę odpadów od mieszkańców

a+a-    Powrót       07 stycznia 2019       Odpady   

Kościół katolicki na Sycylii pomaga miejscowym władzom w uporaniu się z kryzysem śmieciowym. W ramach podpisanego porozumienia w parafiach powstają punkty przyjmowania i segregacji śmieci, a księża w kazaniach apelują do wiernych o uważne wyrzucanie odpadów.

Od lat włoska wyspa zmaga się z poważnym problemem z wywozem śmieci i przepełnieniem tamtejszych wysypisk, a sytuację pogarsza to, że segregowana jest tylko jedna piąta odpadów. Problem postanowiły wspólnie rozwiązać władze regionalne i sycylijscy biskupi, a inicjatywie tej przyświeca ekologiczno - społeczna encyklika papieża Franciszka „Laudato si'”.

Na mocy dwuletniej umowy w wielu z 1800 parafii ustawiane są kontenery do różnych rodzajów śmieci, a także wagi i urządzenia do ich przyjmowania. Kwestie konieczności segregowania odpadów i troski o środowisko poruszane są w kazaniach, co także przewiduje porozumienie regionu i Kościoła. Jest to szczególnie ważne, bo – jak się przypomina - na wyspie zdecydowaną mniejszość stanowią osoby wrażliwe na tę tematykę.

Co zainspirowało do takiej współpracy?

Jak podał magazyn dziennika „La Repubblica”, inspiracją do tej wspólnej inicjatywy była akcja w jednym z kościołów w mieście Caltanissetta, gdzie tamtejszy ksiądz Alfonso Cammarata z jednym z parafian stworzył projekt pod hasłem „Za ogrodzeniem parafii”. Urządzili oni tam punkt przyjmowania i segregowania śmieci od okolicznych mieszkańców. Zajmuje się tym 20 ochotników. Z parafią współpracuje firma, która następnie wywozi śmieci. Dzięki tym działaniom w mieście dwukrotnie wzrósł odsetek segregowanych odpadów. W zamian za tę pomoc władze miejskie przekazują parafii część zaoszczędzonych przez nie pieniędzy. Sumę tę parafia przeznacza potem na pomoc ubogim rodzinom. Ksiądz Cammarata przypomniał, że kwestia segregowania śmieci poruszona została przez papieża w encyklice. - My zatem wprowadzamy nauczanie Kościoła - dodał.

Ten model propagowany jest obecnie na całej wyspie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do dalszych prac w komisjach (14 czerwca 2019)Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy (11 czerwca 2019)Lublin przeprowadził kontrole nieruchomości niezamieszkałych w zakresie gospodarowania odpadami (06 czerwca 2019)Za kilka miesięcy przetarg na inwestycję, która wyeliminuje odór w katowickim MPGK (04 czerwca 2019)Pożar w Zakładzie Przetwórstwa Odpadów Komunalnych koło Oławy (04 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych