
W trakcie czwartkowego posiedzenia Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej w Polsce system kaucyjny. Mowa o ustawie o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Przypominamy, zgodnie z projektem ustawy, system kaucyjny będzie funkcjonował w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Objęte nim będą butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l. Do ceny tego typu opakowań doliczona zostanie kaucja, którą konsumenci będą mogli odzyskać w chwili zwrotu opakowań. Wysokość kaucji została ujednolicona i za każdą sztukę opakowania wyniesie 0,50 zł.
Poprawki Senatu i apel o ich przyjęcie
W trakcie prac legislacyjnych w Senacie do projektu ustawy wprowadzono kilka poprawka. Obejmowały one możliwość zbiórki opakowań samodzielnie lub poprzez organizacje odzysku w 2025 r., zwolnienia kaucji na opakowania jednorazowego i wielokrotnego użytku z podatku VAT oraz zmiany obowiązkowych poziomów zbiórki zapisanych w załączniku nr 1a do ustawy.
Czytaj też: Senat za wprowadzeniem poprawek do ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny
O ich przyjęcie przez Sejm apelowały organizacje branżowe, argumentując, że poprawki te „dają czas oraz stwarzają odpowiednie warunki producentom na zbudowanie systemu kaucyjnego w Polsce”. Więcej na ten temat w artykule pt. Kaucja z VAT-em czy bez? Apel o przyjęcie ustawy o systemie kaucyjnym z poprawkami Senatu.
Sejm odrzucił jednak poprawki zaproponowane przez Senat. Oznacza to, że ustawa – bez poprawek Senatu - trafi teraz do podpisu Prezydenta.
Proces notyfikacji w KE
- Wejście kaucji w 2025 r. coraz bardziej realne, potrzeba jeszcze zielonego światła z Komisji Europejskiej i podpisu Prezydenta - wskazuje Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
Jak wskazuje Zero Waste Polska, odrzucenie senackich poprawek "to ważna decyzja" m.in. z uwagi na trwający własnie proces notyfikacji w Komisji Europejskiej.
- Wprowadzana regulacja ma z jednej strony ograniczać wpływ opakowań na środowisko i wspomagać walkę z zaśmiecaniem, z drugiej strony wychodzić naprzeciw przyszłym wymogom unijnym o wysokich poziomach zbiórki na poziomie 90%. Ważne jest także to, iż cały czas trwa notyfikacja w Brukseli i jakiekolwiek zmiany w projekcie mogłyby zaburzyć ten proces, doprowadzając do sytuacji, w której musiałby on być rozpoczęty ponownie, a to oddalało by perspektywę wprowadzenia kaucji na wiele lat – mówi Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Czytaj też: System kaucyjny od kuchni, czyli jak będzie wyglądała w Polsce organizacja zbiórki opakowań po napojach
Zero Waste przypomina przy tym, że proces notyfikacji prowadzony przez Komisję Europejską kończy się 11 września br. Polska otrzyma wówczas informację o ewentualnych uwagach złożonych przez państwa członkowskie.

Dziennikarz, inżynier środowiska