Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca Pojazdu Hakowego SUEZ Polska Sp. z o.o.
Opracowania, pozyskiwanie dofinansowań, strategiczne dokumenty, konsulting firmy Ekodialog

Szkocja szykuje się do wprowadzenia systemu depozytowego

a+a-    Powrót       06 września 2017       Odpady   

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała wprowadzenie w tym kraju systemu depozytowego obejmującego najważniejsze opakowania na napoje. Celem jest walka z rosnącą ilością odpadów w środowisku morskim i lądowym.

Konsumenci mają być obciążani w sklepach kaucją, która będzie im oddawana w momencie zwrotu opakowań – plastikowych i szklanych butelek oraz puszek. Jak podaje Independent, rząd Szkocji zlecił szczegółową analizę, która ma wykazać potencjalne korzyści związane z wprowadzeniem nowego systemu, a także ma pozwolić ustalić wysokość opłaty.

Podobny system od dziesięciu lat funkcjonuje w takich krajach, jak Niemcy, Dania i Szwecja, które zdołały dzięki temu zwiększyć poziom recyklingu opakowań na napoje do ponad 90 proc.

Decyzja Szkocji pojawia się ważnym momencie, kiedy to Komisja Europejska rozważa środki, które mają być zastosowane w strategii dotyczącej odpadów z tworzyw sztucznych(1)1. Strategia jest przygotowywana głównie z myślą o walce z plastikiem w środowisku morskim.

Jak podkreśla Zero Waste Europe, ostatnie badania wskazują na systemy depozytowe jako "najbardziej skuteczny środek mający na celu zmniejszenie zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych w morzu". Organizacja wzywa jednocześnie Komisję Europejską do zapoznania się z korzyściami płynącymi z programów depozytowych oraz do wprowadzenia zmian prawnych koniecznych, by można było łatwiej zaimplementować je w całej UE.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Strategy on Plastics in a Circular Economy
http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/docs/plan_2016_39_plastic_strategy_en.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdańsk: Od kwietnia poszerzony system segregacji odpadów (16 marca 2018)Chiński szlaban na odpady, czyli nie ma tego złego… (07 marca 2018)Po co segregować odpady szklane? Właśnie po to! (26 lutego 2018)Wiele odpadów niebezpiecznych można i warto odzyskiwać (26 lutego 2018)Gospodarka odpadami w Polsce: stan gry (26 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony