Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynator ds. gospodarki odpadami WPO ALBA S.A.
FLEXIDRY: odpakowywacz bioodpadów firmy Green CREATIVE

Szkocja szykuje się do wprowadzenia systemu depozytowego

a+a-    Powrót       06 września 2017       Odpady   

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała wprowadzenie w tym kraju systemu depozytowego obejmującego najważniejsze opakowania na napoje. Celem jest walka z rosnącą ilością odpadów w środowisku morskim i lądowym.

Konsumenci mają być obciążani w sklepach kaucją, która będzie im oddawana w momencie zwrotu opakowań – plastikowych i szklanych butelek oraz puszek. Jak podaje Independent, rząd Szkocji zlecił szczegółową analizę, która ma wykazać potencjalne korzyści związane z wprowadzeniem nowego systemu, a także ma pozwolić ustalić wysokość opłaty.

Podobny system od dziesięciu lat funkcjonuje w takich krajach, jak Niemcy, Dania i Szwecja, które zdołały dzięki temu zwiększyć poziom recyklingu opakowań na napoje do ponad 90 proc.

Decyzja Szkocji pojawia się ważnym momencie, kiedy to Komisja Europejska rozważa środki, które mają być zastosowane w strategii dotyczącej odpadów z tworzyw sztucznych(1)1. Strategia jest przygotowywana głównie z myślą o walce z plastikiem w środowisku morskim.

Jak podkreśla Zero Waste Europe, ostatnie badania wskazują na systemy depozytowe jako "najbardziej skuteczny środek mający na celu zmniejszenie zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych w morzu". Organizacja wzywa jednocześnie Komisję Europejską do zapoznania się z korzyściami płynącymi z programów depozytowych oraz do wprowadzenia zmian prawnych koniecznych, by można było łatwiej zaimplementować je w całej UE.

Ewa Szekalska: Dziennikarz, redaktor

Przypisy

1/ Strategy on Plastics in a Circular Economy
http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/docs/plan_2016_39_plastic_strategy_en.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Uważaj na nielegalne środki ochrony roślin (26 września 2017)Senatorowie za drobnymi zmianami w ustawie o „foliówkach” (22 września 2017)“Żyj zero waste” i wygraj nagrodę! (20 września 2017)Życie bez odpadów: czy jest możliwe? (20 września 2017)Lewiatan obawia sie o los opłaty za foliówki (19 września 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony