Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Zestaw Czyste Powietrze firmy Columbus Energy
Cienkowarstwowy, dekoracyjny tynk hydrofilowy regulujący wilgotność powierzchni firmy Saint-Gobain

Szpital w Toruniu będzie oszczędzał wodę i energię

a+a-    Powrót       26 lutego 2019       Budownictwo   

Instalacje odnawialnych źródeł energii, wykorzystanie wody deszczowej, montaż energooszczędnego oświetlenia czy oczyszczające powietrze stropy – rozbudowywany właśnie szpital w Toruniu będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu.

Rozpoczęta w 2017 r. rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu obejmować ma wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do znacznych oszczędności – m.in poprzez zmniejszenie zużycia wody oraz energii elektrycznej i cieplnej. W tym celu zamontowane zostaną pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne oraz stropy z filtrem HEPA, które odpowiedzialne będą za dostarczenie do pomieszczeń powietrza o wymaganej jakości. Jak podkreśla w licznych wypowiedziach marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, po realizacji projektu szpital będzie jednym z „najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju i jednym z najlepiej zorganizowanych w Europie”.

Ciepła woda z OZE

Do końca 2018 r. na dachach istniejących już obiektów zainstalowane zostały instalacja solarna oraz fotowoltaiczna. Ponad 70 kolektorów słonecznych umiejscowionych na dachu wielopoziomowego parkingu dostarczać będzie energię cieplną. Będzie ona wykorzystywana do wstępnego podgrzania wody wykorzystywanej na cele ciepłownicze lub sanitarne. Energia cieplna ma być ponadto odzyskiwana z instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem.

Na dachu budynku technicznego powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać zewnętrzne oświetlenie szpitala. Dodatkowe oszczędności w zakresie zużycie energii mają zostać osiągnięte dzięki zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia LED oraz czujników światła dziennego.

Oszczędność zużycia wody i 4 km rurociągów

Placówka zaopatrzona zostanie ponadto w instalację mającą na celu wtórne wykorzystanie wody opadowej, co pozwoli zaoszczędzić wodę pochodzącą z sieci wodociągowej oraz ograniczyć koszty. Woda deszczową z ulic, parkingów i dachów magazynowana będzie w żelbetowych zbiornikach retencyjnych, a następnie, po wstępnym oczyszczeniu, będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet w całym kompleksie. Docelowo instalacja składać ma się z blisko 4 km rurociągów oraz pięciu zbiorników retencyjnych. Na wypadek awarii sieci wodociągowej szpital wyposażony został również w trzy podziemne zbiorniki na wodę pitną.

Blisko 60 tys. mkw. zieleni

Na terenie obiektu znajdzie się dużo zieleni, łączna powierzchnia tych obszarów wynosić będzie 57 tys. mkw. Zaplanowano posadzenie kilkudziesięciu drzew oraz tysięcy krzewów i krzewinek. - Zieleń znajdzie się nawet na dachach niektórych budynków - posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, rośliny lubiące stanowiska słoneczne - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Wartość inwestycji to 560 mln zł

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynieść ma 560 mln zł. Przedsięwzięcie finansowane jest z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, środków własnych samorządu województwa i placówki oraz wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przemysł to wciąż niedoceniany gracz w klimatycznym rozdaniu (22 marca 2019)Zakończyła się XXII edycja Hydroprezentacji (20 marca 2019)Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Ponad 3 mln zł na termomodernizację SGGW (20 marca 2019)Świnoujście: 3 mln zł na termomodernizację budynków szkolnych (20 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony