Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
24.01.2021 24 stycznia 2021

Program wsparcia OZE w Tychach, nawet 100 proc. dofinansowanie dla mieszkańców

   Powrót       28 lipca 2020       Energia   

Po ponad dwóch latach oczekiwania i licznych negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim urząd miasta podpisał długo oczekiwaną przez mieszkańców umowę na dofinansowanie projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”.

Zostanie zamontowanych 960 instalacji

Kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła, kotły na biomasę czy fotowoltaika - w sumie 960 nowych instalacji zostanie zamontowanych w Tychach - w mieście rusza właśnie program OZE. We wtorek, 21 lipca br. marszałek województwa wręczył umowę na dofinansowanie projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” Andrzejowi Dziubie – prezydentowi miasta Tychy.

Na realizację projektu miasto otrzymało 20 562 052,07 zł dotacji. Brakującą kwotę 2 671 499,43 zł (11,5 proc.) dołoży miasto ze swojego budżetu, tak, aby zapewnić mieszkańcom 100 proc. finansowania.

- Blisko 700 osób, które złożyły deklaracje udziału na przełomie lat 2018/2019 będzie mogło rozpocząć montaż kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę lub instalacji fotowoltaicznych. W sumie w ramach tego programu zostanie zamontowanych 960 instalacji – mówi Bożena Nowak, naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy.

Wyłonienie operatora programu

Obecnie miasto prowadzi postępowanie przetargowe na wybór operatora prowadzącego w imieniu miasta realizację projektu. Umowa z operatorem ma zostać podpisana na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy rozpoczną się działania weryfikujące listę mieszkańców – uczestników projektu, podpisywanie umów (mieszkaniec-miasto) oraz realizacja we własnym zakresie (przez samodzielnie wybraną firmę) wybranych instalacji.

- Mieszkańcy, którzy zgłosili się do udziału w programie długo czekali na tę chwilę - cieszę się, że nareszcie rozpoczynamy realizację tego programu. Jego uczestnicy będą mogli zainstalować np. kolektory czy pompy ciepła właściwie bez ponoszenia żadnych kosztów. Dzięki wysokiemu poziomowi dofinansowania, bo wynoszącemu aż 88,5 proc. mogliśmy podpisać umowę w obliczu spadających dochodów budżetu, na który wpływ miał rozwój epidemii COVID-19 – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. - Liczymy, że wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Tychach oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania – dodaje prezydent Tychów.

Prace potrwają 1,5 roku. Zgodnie z umową termin realizacji całego projektu to 31 grudnia 2021 r.

Źródło: Urząd Miasta Tychy

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PGE, Enea i TAURON planują wspólnie rozwijać morskie farmy wiatrowe (20 stycznia 2021)Nie zmarnujmy szansy na rzeczywisty rozwój rynku magazynów energii i elektrolizerów (19 stycznia 2021)Piotr Czopek dyrektorem w PSEW (15 stycznia 2021)Projekt Polskiej Strategii Wodorowej trafił do konsultacji publicznych (14 stycznia 2021)Ustawa offshore przyjęta przez Senat (13 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony