Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Siedziba urzędu z lat 70. zamieni się w zielony budynek

a+a-    Powrót       10 lipca 2018       Zrównoważony rozwój   

Jeszcze latem mają zakończyć się prace przy wzorcowym zielonym budynku, który powstaje przy ul. Hubskiej we Wrocławiu. Jest on przepełniony nowinkami technicznymi i budowany według najnowszych standardów budownictwa ekologicznego. Przebudowa byłej siedziby i magazynów RSW Ruch rozpoczęła się w tamtym roku. Pochodzący z początku lat 70., obiekt nie spełniał żadnych współczesnych norm w zakresie termoizolacji i był przez wiele lat nieużywany. Teraz zamienia się we wzorcowy zielony budynek.

Zielone ściany i panele słoneczne

Powstaje tam zielony dach, zainstalowano też panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Robotnicy wymienili stolarkę okienną na nową o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, w której każde okno ma potrójne szyby. Na jednym z elementów budynku powstaje metalowy stelaż, na którym zakwitną tzw. ”zielone ściany”.

Pod ziemią zainstalowano głębinową pompę ciepła. Specjalne instalacje zapewnią pełną kontrolę parametrów budynku, takich jak temperatura, wilgotność, nasłonecznienie. Na elewacjach jest dużo przeszkleń. Zmieniają się również tereny wokół. Będzie dużo zieleni, oświetlenie zewnętrzne, mała architektura (parkingi rowerowe, ławki, kosze). Powstanie parking dla aut i wiaty dla rowerów – wylicza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

System gromadzenia wody deszczowej

Budynek jest wyposażony w regulowane żaluzje, aby z łatwością kontrolować nasłonecznienie. Uzbrojono go w system gromadzenia wody opadowej i jej powtórne wykorzystywanie. Między innymi na dziedzińcu, gdzie powstaje ogród deszczowy (zagłębienia wykorzystujące gatunki roślin specjalnie dobrane pod kątem zwiększenia naturalnej retencji wód opadowych).

Będą stacje ładowania pojazdów

Robotnicy na parkingach miejsca postojowe pokrywają ekokratą (ażurowe płyty ze specjalnego tworzywa, które umożliwiają parkowanie aut, ale też zarastanie parkingu trawą). Przy miejscach postojowych będą znajdować się również stacje ładowania aut elektrycznych.

Budynki w ramach inwestycji są zmodernizowane i dostosowane do potrzeb administracji samorządowej i jednostek Urzędu Miejskiego. Prace wykonuje firma ISB Budownictwo. Inwestycja warta jest 18,5 miliona złotych. Około 10 milionów będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Roboty mają zakończyć się latem tego roku.

Źródło: Urząd Miasta Wrocławia

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Certyfikowane budownictwo oszczędza zasoby (10 grudnia 2018)Co mają Chiny do bezemisyjnego transportu w UE? (06 grudnia 2018)NFOŚiGW przeznaczy 9 mln zł na modernizację sieci ciepłowniczych (28 listopada 2018)Nie będzie efektywności energetycznej bez efektywnego ciepłownictwa (27 listopada 2018)Ze środków POIiŚ wsparto dotychczas 714 projektów (21 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
20 przykładów dobrych praktyk polskich gmin - pobierz Przewodnik ECO-MIASTO