Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Planista przestrzenny ds. OZE wpd Polska sp.zo.o.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt ustawy o promowaniu offshore

a+a-    Powrót       16 stycznia 2020       Energia   

Do konsultacji oddano projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych, wyczekiwany przez inwestorów zainteresowanych offshore na Bałtyku i polskich przedsiębiorców dostarczających już komponenty i usługi za granicę.

- Na szczegółowe analizy projektu ustawy(1) przyjdzie jeszcze czas. Dzisiaj w imieniu wszystkich firm już uczestniczących w łańcuchu dostaw dla morskich farm chciałbym wyrazić zadowolenie z faktu jego opublikowania. Dzięki temu rozpoczynamy szeroką i bardziej skonkretyzowaną dyskusję o kluczowej roli, jaką odegrają wiatraki na Bałtyku w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego w procesie transformacji w kierunku niskoemisyjnym – powiedział Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Szansa na zbudowanie rodzimego łańcucha wartości dostawców i poddostawców

Ryzyko wystąpienia tzw. luki generacyjnej, czyli niedoboru mocy w stosunku do zapotrzebowania, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdiagnozowały już w 2016 r. Ocenę operatora sieci przesyłowej potwierdził także prezes URE. - Rozwój farm wiatrowych na Bałtyku w znaczącym stopniu przyczyni się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia niedoborów mocy. Jednocześnie wprowadzenie do naszego miksu energetycznego tej wielkoskalowej, zeroemisyjnej i szybko taniejącej technologii OZE pomoże w procesie transformacji polskiej gospodarki - dodał Gajowiecki

Podkreśla ponadto, że po raz pierwszy mamy możliwość zbudowania rodzimego łańcucha wartości dostawców i poddostawców wokół technologii OZE. Zwłaszcza, że już teraz ponad 100 firm polskich ma olbrzymie doświadczenie w projektach realizowanych za granicą.

Ile nowych miejsc pracy?

Regulacje zawarte w tym projekcie generować będą zapotrzebowanie na dodatkowe miejsca pracy, zarówno w sektorze energetyki, jak też w innych sektorach gospodarki m.in. budownictwie, finansach, transporcie czy usługach. Jak wynika z oceny skutków regulacji, w fazie inwestycyjnej, tj. podczas rozwoju i budowy morskich farm wiatrowych, niezbędnych będzie ok. 34 tysiące etatów, natomiast docelowo w fazie operacyjnej, czyli przy obsłudze gotowych już farm wiatrowych, będzie to około 29 tysięcy miejsc pracy.

Zdaniem prezesa PSEW publikacja projektu ustawy i jej sprawne procedowanie i wejście w życie jest dopiero początkiem polskiej drogi do pozycji lidera pod względem mocy zainstalowanej na Bałtyku.

W raporcie europejskiego stowarzyszenia WindEurope „Our energy, our future” oszacowano polski potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim na poziomie 28 GW, co stanowi jedną trzecią mocy możliwych do zainstalowania w tym akwenie.

Źródło: PSEW

Przypisy

1/ Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało 15 stycznia 2020 r. do konsultacji publicznych projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Uwagi można przesyłać na adres: SekretariatDEO@map.gov.pl oraz Roksana.Szymalska@map.gov.pl
https://legislacja.gov.pl/projekt/12329105/katalog/12656009#12656009

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł (20 lipca 2020)Offshore w nowej odsłonie: zwiększenie maksymalnej mocy projektów do 5,9 GW w I fazie systemu wsparcia (08 lipca 2020)Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (02 lipca 2020)Jak COVID wpłynął na branżę OZE? (23 czerwca 2020)Niebieskie sektory przyczyniają się do ożywienia gospodarczego i torują drogę do Europejskiego Zielonego Ładu (15 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony