
© Miha Creative
Prezydent podpisał ustawę z 7 października 2022 o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Wdraża ona najnowsze unijne dyrektywy w tym obszarze (więcej). Co zakłada?
Zgodnie z informacją(1) opublikowaną na stronie kancelarii Prezydenta RP, nowelizacja zakłada szereg zmian. Świadectwa efektywności energetycznej będą mogły być przekazywane zarówno drogą papierową, jak i elektroniczną (niezbędny podpis elektroniczny, zaufany lub osobisty osoby uprawnionej). O kopię świadectwa efektywności energetycznej będzie mógł się ubiegać lokator o prawach spółdzielczych, a także właściciel jedynie części budynku. Dokumenty będą generowane z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, co ma być potwierdzane oświadczeniem, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Co więcej, świadectwa maja być przekazywane nabywcom nieruchomości, przez sprzedającego, czego dopilnować ma notariusz w akcie notarialnym.
Czytaj też: Budownictwo zrównoważone w Polsce – czym jest i jakie standardy musi spełniać
Kupujący nieruchomość sprawdzi emisje CO2
Zarządcy i właściciele budynków powyżej 500 mkw., gdzie świadczone są usługi dla ludności, wywieszą z kolei wspomniane świadectwa w widocznym miejscu. Także przy ofertach sprzedaży czy najmie konieczne będzie zamieszczenie kilku szczegółowych informacji. Mianowicie, najemcy i nabywcy dowiedzą się o zapotrzebowaniu rocznym na energię użytkową, końcową oraz nieodnawialną pierwotną. Co więcej, rozpisany ma być udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkowa wielkość emisji CO2.
Świadectwa efektywności energetycznej mają być dołączane także do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Tu wyjątkiem będą budynki określone art. 3 ust. 4 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, przykładowo obiekty zabytkowe, kultu religijnego czy wolnostojące poniżej 50 mkw.
Czytaj: Temat Miesiąca: Efektywność energetyczna budynków
Obowiązkowe przeglądy wentylacji i automatyka
Pojawi się również dodatkowy obowiązek przeglądów. W przypadku połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o mocy chłodniczej ponad 70 kW, wprowadzony zostanie obowiązek kontroli systemów ogrzewania oraz połączonych systemów ogrzewania i wentylacji.
Do końca 2024 roku obowiązkowe mają być systemy automatyki i sterowania dla budynków, w przypadku m.in. „dużych systemów ogrzewania, klimatyzacji”.
Ustawa wejdzie w życie pół roku po jej opublikowaniu w dzienniku ustaw. Będzie można ją znaleźć w Bazie Aktów Prawnych Teraz Środowisko oraz w newsletterze.

Redaktor naczelna, sozolog

Przypisy
1/ Szczegółowa notatka:https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/cztery-ustawy-z-podpisem-prezydenta,60063