Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista /specjalista inżynieryjno-techniczny w Zespole Strategii, Analiz i Aukcji, KOBiZE Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Ustawa, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej, z podpisem prezydenta

a+a-    Powrót       03 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Chodzi m.in. o wycofywanie z użycia substancji HFC stosowanych w klimatyzatorach.

Obecny system współpracy państw w zakresie ochrony warstwy ozonowej opiera się na Konwencji wiedeńskiej z 1985 roku. W ramach konwencji państwa zgodziły się m.in. na: dzielenie się danymi dotyczącymi światowej produkcji substancji zubożających warstwę ozonową, ich emisji, wdrażanie przedsięwzięć dotyczących kontroli emisji takich substancji. Po Konwencji wiedeńskiej państwa uzgodniły Protokół montrealski (wszedł w życie w 1989 roku), który wprowadził listę pierwszych substancji zubożających warstwę ozonową (chlorofluorowęglowodorów) podlegających kontroli. W kolejnych latach, po poprawkach do Protokołu montrealskiego, lista ta była wydłużana.

Poprawki z Kigali wprowadzają harmonogram wycofywania HFC

Poprawki z Kigali przyjęte w październiku 2016 roku wprowadzają harmonogram wycofywania z użycia i produkcji najczęściej stosowanych fluorowanych gazów cieplarnianych – wodorofluorowęglowodorów (HFC), które po wycofaniu z obrotu substancji takich jak wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC), stanowią główne źródło emisji i wypływają na ocieplenie klimatu. HFC są powszechnie stosowane w środkach chłodniczych, spieniających czy rozpuszczalnikach.

Poprawki z Kigali wprowadziły różne harmonogramy wycofywania HFC dla państw rozwijających się i dla państw rozwiniętych. W przypadku pierwszej grupy, wycofywanie HFC rozpocznie się w części państw od 2024 r., z kolei w przypadku drugiej grupy państw w tym UE i USA, od 1 stycznia 2019 roku.

Zgodnie z poprawkami wszystkie państwa Półwyspu Arabskiego, gdzie występuje bardzo wysoka temperatura otoczenia, będą mogły stosować nadal bez ograniczeń HFC w niektórych rodzajach klimatyzatorów.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chiński rząd: Nielegalna produkcja substancji zubożających warstwę ozonową nie jest tolerowana (21 marca 2019)Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty (11 stycznia 2019)Senat za ustawą, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej (26 listopada 2018)Naukowcy przewidzieli, kiedy nastąpi całkowite odnowienie warstwy ozonowej (09 listopada 2018)Obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (17 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony