Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Sufity akustyczne Ecophon Gedina™ firmy Saint-Gobain
Super-Mata Plus - szklana wełna o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła firmy Saint-Gobain

Uważaj, po czym chodzisz

a+a-    Powrót       16 sierpnia 2017       Ryzyko   

Formaldehyd, ftalany i szkodliwe lakiery to tylko niektóre z toksycznych substancji uwalniających się z podłóg w naszych domach. Wybór tej odpowiedniej powinien być podyktowany nie tylko ceną, ale także troską o zdrowie domowników.

Decyzja dotycząca wyboru materiału pokrywającego podłogę w mieszkaniu często podyktowana jest wygodą i funkcjonalnością materiału. Dość często wybór pada na panele podłogowe, które z jednej strony przypominają drewno, a z drugiej kuszą niskimi cenami. Jednak w pakiecie z panelami często możemy otrzymać całą listę szkodliwych substancji, które niszczą nasze zdrowie. Toksyczne mogą być też wykładziny popularne w latach 90. czy niektóre lakiery zabezpieczające podłogi drewniane.

Niebezpieczeństwo między warstwami

Panele podłogowe laminowane różnią się od linoleum i wykładzin tym, że tworzy je wiele warstw, w których skład wchodzą drewno, papier i żywica. Warstwy te są łączone w wysokich temperaturach za pomocą środków uszczelniających, zawierających m.in. szkodliwy formaldehyd, który może zwiększać częstotliwość ataków astmy i ryzyko wystąpienia alergii. Uważa się także, że formaldehyd może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dobrej jakości panele powinny zawierać jedynie 20 proc. substancji syntetycznych, w tym klejów, i 80 proc. drewna i papieru.

Szkodliwe substancje mogą też znajdować się w meblach z wielowarstwowego drewna, zwłaszcza tych produkowanych w Azji, gdzie normy dopuszczające formaldehyd nie są tak wyśrubowane jak w krajach europejskich czy Stanach Zjednoczonych. Niepożądane skutki wdychania oparów formaldehydu mogą być minimalizowane poprzez częste wietrzenie mieszkania.

Toksyczne PCW

Kolejną alternatywą dla naszych podłóg są wykładziny PCW, których zawrotna kariera rozpoczęła się na początku XX wieku. Także i w tym przypadku mamy do czynienia ze źródłem szkodliwych substancji, m.in. ftalanów, czyli pochodnych kwasu dikarboksylowego. Ftalany działają gonadotoksycznie, więc mogą zaburzać działanie układu hormonalnego i funkcji rozrodczych.

Mimo że ftalany należą do związków trudnolotnych, mogą się uwalniać z wykładzin i łączyć z kurzem tworząc mieszkankę szkodliwą nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska. By kurz był jeszcze skuteczniej usuwany z powierzchni wykładzin, stosuje się obecnie warstwę poliuretanu, która chroni je przed zarysowaniami i uszkodzeniami. A właśnie przez rysy i miejsca z uszkodzoną powierzchnią uwalniają się szkodliwe substancje.

Włókno z agawy i kokosa

Co w takim razie powinno się znaleźć pod naszymi stopami? Jedną z opcji są podłogi drewniane, które dzięki właściwościom amortyzującym mają korzystny wpływ na stopy i kręgosłup. W ich przypadku należy jednak uważanie przyjrzeć się lakierom pokrywającym drewno. Szkodliwe są te rozpuszczalnikowe i chemoutwardzalne, ponieważ po dłuższym czasie mogą wydzielać toksyczne opary. Bezpieczniejsze są lakiery bazujące na żywicach naturalnych i syntetycznych.

Szkodliwego wpływu na nasze zdrowie nie mają także linoleum produkowane z oleju lnianego i mączki drzewnej, płytki z kamienia lub ceramiki oraz wykładziny z włókien naturalnych. Te ostatnie mogą być produkowane z runa wełnianego, sizalu (włókien agawy) lub włókien kokosowych.

O alternatywie dla okien plastikowych można przeczytać w artykule Okno na świat – drewniane czy plastikowe?

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarte w Akademii Morskiej (17 stycznia 2019)Warunkowy areszt za nielegalne gromadzenie niebezpiecznych odpadów na terenie wyrobiska Dąbrówka Strumiany (14 stycznia 2019)W bambusowych kubkach termicznych stwierdzono migrację formaldehydu (10 stycznia 2019)Skażenie Warty w 2015 r. Wiadomo, kto zlecił, ale nadal nie ustalono, kto wykonał (08 stycznia 2019)Areszt w związku z gromadzeniem niebezpiecznych odpadów (08 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony