Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia Glen Dimplex Polska

W Katowicach otwarto pierwszy biurowiec plusenergetyczny

a+a-    Powrót       15 lutego 2019       Budownictwo   

Proces udostępnienia najemcom powierzchni biurowca plusenergetycznego, czyli takiego, który wytwarza więcej energii niż zużywa, rozpoczęła w Katowicach spółka GPP Business Park. Inwestor wskazuje, że to pierwszy biurowiec o tej właściwości w Polsce.

Spółka GPP od ponad dekady buduje w północnej części Katowic inteligentne, energooszczędne budynki biurowe, w ramach kompleksu GPP Business Park. W 2012 r. otwarto pierwszy z nich, nazwany imieniem urodzonej w Katowicach noblistki Marii Goeppert-Mayer. Budynek ten otrzymał najwyższą ocenę w ramach certyfikacji BREEAM – jedyną taką w kraju, dla użytkowanego budynku.

W środę spółka GPP podała, że rozpoczęła proces ubiegania się o najwyższą ocenę w ramach certyfikacji BREEAM także dla czwartego z serii biurowców. Inwestor akcentuje, że zaawansowany w obszarze efektywności energetycznej budynek spełnia wymogi, które zaczną obowiązywać w Polsce od stycznia 2021 r.

Trigeneracja, panele PV, gazowe pompy ciepła

W biurowcu, podobnie jak w poprzednich, wykorzystano najnowsze rozwiązania techniczne i informatyczne, np. układ trigeneracji wytwarzający równocześnie - w oparciu o gaz - energię elektryczną, cieplną oraz chłód. Zastosowano też rozwiązania racjonalizujące zużycie energii oraz system zarządzania budynkiem, zasilany danymi z setek czujników. Spółka wskazuje, że w budynku zaprojektowano dodatkowo gazowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne, dostarczające energię do zasilania urządzeń pomocniczych, jak pompy czy wentylatory. Obiekt ma być też plusenergetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że wyprodukuje więcej ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną, niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym.

Koszt najnowszego biurowca spółki (wraz z zagospodarowaniem terenu) wyniósł 44 mln zł.

Spółka GPP Business Park od 2005 r. przekształca tereny poprzemysłowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Katowic w strefę aktywności gospodarczej i innowacyjności zorientowaną na rozwój technologiczny zgodny z nurtem prośrodowiskowym.

Unijne zobowiązania

Pomysłodawcy katowickiej inwestycji już od jej inauguracji wskazywali, że to nie przemysł, nie transport, ale budynki odpowiadają za najwyższe zużycie energii – są odpowiedzialne za ok. 40 proc. całkowitego końcowego zużycia energii w UE i najwyższą emisję CO2 do atmosfery. Stąd działania na rzecz znaczącego podniesienia efektywności energetycznej budynków.

UE postawiła sobie za cel obniżenie zużycia energii w budynkach. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny. W Polsce uchwalona w marcu 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przyjazne środowisku urządzenia chłodnicze? To cel projektu naukowców z Politechniki Śląskiej (01 kwietnia 2020)NFOŚiGW ogłosił nabory w ramach Funduszy Norweskich (19 marca 2020)Czy nowa strategia przemysłowa UE okaże się odporna na działanie wirusa SARS-Cov-19? (17 marca 2020)RPO sprawdzi nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło w budynkach wielolokalowych (16 marca 2020)Warszawa: 1,3 mln zł dotacji na termomodernizację Instytut Matki i Dziecka (13 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony