Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. HR Eneris Surowce S.A.
Pożyczka Termomodernizacyjna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych firmy Alior Bank

W najbliższej dekadzie na południu Polski może zabraknąć 5 tys. pracowników branży energetycznej

a+a-    Powrót       27 marca 2019       Rynek pracy   

W perspektywie najbliższych 10 lat w energetyce na południu Polski może pojawić się nawet 5-tysięczna luka pokoleniowa - zarówno w elektrowniach i spółce dystrybucyjnej, jak i w kopalniach. By ją wypełnić, grupa Tauron promuje zawód energetyka – także wśród najmłodszych. Spółka chce przybliżyć najmłodszym pracę energetyków i elektromonterów – właśnie oni są bohaterami przygotowanej dla dzieci książeczki „Mam przyjaciela energetyka”.

Jak wygląda dzień pracy energetyka?

„Mam przyjaciela energetyka” to pierwsza w Polsce książeczka dla dzieci, przybliżająca tajniki codziennej pracy energetyków. Jej głównym bohaterem jest elektromonter Adam, który zabiera czytelników w podróż po świecie prądu. Wydawnictwo, przygotowane wspólnie z wydawnictwem Media Rodzina, przedstawia dzień pracy elektromontera. Główny bohater zabiera czytelników do serca firmy, czyli dyspozycji ruchu sieci, prezentuje wyposażenie pogotowia energetycznego, pokazuje, jak elektromonterzy wykonują codzienne obowiązki i jak usuwają awarie, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie. Na końcu elektromonter Adam opowiada o tym, w jaki sposób prąd trafia do naszych mieszkań i jak to się dzieje, że energetycy są także opiekunami zwierząt - np. bocianów, dla których gniazd instalują specjalne platformy.

Portrety pracowników z sektora ochrony środowiska przedstawiamy w naszym cyklu reportaży, które można znaleźć w zakładce Filmy. Wśród nich takie zawody, jak serwisant elektrowni wiatrowych czy audytor energetyczny.

Książka została wydana w serii "Mądra Mysz" - edukacyjnego cyklu kwadratowych książeczek, który w pouczający i wesoły sposób, w postaci zabawnych historyjek, przybliża dzieciom różne zawody. Wśród opisanych w książkach tej serii profesji dominowały dotąd zawody tradycyjne, zwykle znane maluchom.

I teoretyczna, i praktyczna nauka zawodu

Grupa energetyczna Tauron współpracuje także z kilkudziesięcioma szkołami z południa Polski, kształcącymi uczniów w specjalnościach związanych z energetyką i górnictwem. Najzdolniejsi uczniowie mają zapewnione stypendia oraz gwarancję zatrudnienia w spółkach grupy. Patronat Taurona nad poszczególnymi klasami daje uczniom możliwość nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej nauki zawodu m.in. poprzez praktyki i staże, a także wsparcie stypendialne, np. podczas późniejszych studiów na wybranych kierunkach. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Koreańska firma SK Innovation z rządowym grantem na wartą ponad 1 mld zł inwestycję (03 października 2019)Prezydent Trump pozwany ws. norm emisji spalin (23 września 2019)Trump: Kalifornia utraci prawo ustalania norm emisji spalin (19 września 2019)270 proc. wzrostu przychodów Columbus Energy (13 sierpnia 2019)Podpisano list intencyjny ws. budowy spalarni RDF w Stalowej Woli (13 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony