Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

W najbliższej dekadzie na południu Polski może zabraknąć 5 tys. pracowników branży energetycznej

a+a-    Powrót       27 marca 2019       Rynek pracy   

W perspektywie najbliższych 10 lat w energetyce na południu Polski może pojawić się nawet 5-tysięczna luka pokoleniowa - zarówno w elektrowniach i spółce dystrybucyjnej, jak i w kopalniach. By ją wypełnić, grupa Tauron promuje zawód energetyka – także wśród najmłodszych. Spółka chce przybliżyć najmłodszym pracę energetyków i elektromonterów – właśnie oni są bohaterami przygotowanej dla dzieci książeczki „Mam przyjaciela energetyka”.

Jak wygląda dzień pracy energetyka?

„Mam przyjaciela energetyka” to pierwsza w Polsce książeczka dla dzieci, przybliżająca tajniki codziennej pracy energetyków. Jej głównym bohaterem jest elektromonter Adam, który zabiera czytelników w podróż po świecie prądu. Wydawnictwo, przygotowane wspólnie z wydawnictwem Media Rodzina, przedstawia dzień pracy elektromontera. Główny bohater zabiera czytelników do serca firmy, czyli dyspozycji ruchu sieci, prezentuje wyposażenie pogotowia energetycznego, pokazuje, jak elektromonterzy wykonują codzienne obowiązki i jak usuwają awarie, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie. Na końcu elektromonter Adam opowiada o tym, w jaki sposób prąd trafia do naszych mieszkań i jak to się dzieje, że energetycy są także opiekunami zwierząt - np. bocianów, dla których gniazd instalują specjalne platformy.

Portrety pracowników z sektora ochrony środowiska przedstawiamy w naszym cyklu reportaży, które można znaleźć w zakładce Filmy. Wśród nich takie zawody, jak serwisant elektrowni wiatrowych czy audytor energetyczny.

Książka została wydana w serii "Mądra Mysz" - edukacyjnego cyklu kwadratowych książeczek, który w pouczający i wesoły sposób, w postaci zabawnych historyjek, przybliża dzieciom różne zawody. Wśród opisanych w książkach tej serii profesji dominowały dotąd zawody tradycyjne, zwykle znane maluchom.

I teoretyczna, i praktyczna nauka zawodu

Grupa energetyczna Tauron współpracuje także z kilkudziesięcioma szkołami z południa Polski, kształcącymi uczniów w specjalnościach związanych z energetyką i górnictwem. Najzdolniejsi uczniowie mają zapewnione stypendia oraz gwarancję zatrudnienia w spółkach grupy. Patronat Taurona nad poszczególnymi klasami daje uczniom możliwość nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej nauki zawodu m.in. poprzez praktyki i staże, a także wsparcie stypendialne, np. podczas późniejszych studiów na wybranych kierunkach. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Geotechnologie, Hydrotechnika, Transport Wodny - nowy kierunek studiów w Poznaniu (18 czerwca 2019)40 tysięcy nowych miejsc pracy według scenariusza dynamicznego rozwój energetyki wiatrowej (12 czerwca 2019)Projekt ws. rekompensat dla branż energochłonnych przyjęty przez Komitet Stały (07 czerwca 2019)Czy NGOs interesują się GMO? MŚ po raz kolejny ogłasza nabór ich przedstawicieli do Komisji GMM/GMO (04 czerwca 2019)Odchodzenie od węgla w dwóch odsłonach (31 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony