Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ds. stanu fitosanitarnego roślin Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Doradztwo i outsourcing obowiązków w zakresie ochrony środowiska firmy Ekostandard

W niedzielę referendum ws. upraw GMO

a+a-    Powrót       29 września 2017       Ryzyko   

W najbliższą niedzielę mieszkańcy gminy Świdwin (Zachodniopomorskie) zdecydują w referendum, czy zgadzają się na uprawę lub hodowlę tam GMO. Jak podkreśla pełnomocnik inicjatora referendum, to pierwsze takie referendum w Polsce.

Mieszkańcy Świdwina odpowiedzą na jedno pytanie: "Czy zgadzasz się, by GMO było uprawiane lub hodowane w naszej gminie?". Inicjatorem referendum jest grupa mieszkańców gminy. Aby referendum było ważne musi wypowiedzieć się w nim minimum 30 proc. uprawnionych do głosowania, co w przypadku Świdwina oznacza 1,5 tys. osób.

Liczy się głos mieszkańców

- Inspiracją do referendum jest projekt ustawy, który przygotował rząd - powiedziała w piątek PAP pełnomocnik inicjatora referendum Edyta Jaroszewska-Nowak. - Jeżeli okaże się, że większość mieszkańców wypowie się przeciwko GMO i wynik będzie wiążący będzie to sygnał dla władz - dodała Jaroszewska-Nowak. - W projekcie ustawy o GMO mówi się, że musi być zgoda rady gminy, żeby takie uprawy prowadzić. Jeżeli radni będą wiedzieli, że wynik referendum jest taki, a nie inny to uszanują głos mieszkańców i w przyszłości nie zezwolą na takie uprawy – wyjaśniła.

Według Jaroszewskiej-Nowak, jednym z aspektów sprzeciwu wobec upraw GMO jest szkodliwość dla zdrowia takich produktów. - To pierwsze tego typu referendum w Polsce - podkreśla. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Genetyka i ochrona zasobów przyrodniczych od października na Uniwersytecie w Gdańsku (07 maja 2018)Rezultaty prac nad zamiennikami pasz GMO i chemicznych środków ochrony roślin (26 kwietnia 2018)KE chce zwiększyć zaufanie do badań nad bezpieczeństwem żywności (12 kwietnia 2018)Parlament Europejski dąży do zaostrzenia zasad produkcji ekologicznej (11 kwietnia 2018)Projekt: zakaz pasz GMO od 2024 roku (27 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony