Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

W przyszłym roku rozpocznie się remediacja na terenie b. Zachemu

a+a-    Powrót       27 lutego 2019       Ryzyko   

Instalacja remediacyjna do likwidacji zanieczyszczeń na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem(1) w Bydgoszczy powstanie w 2020 r. i będzie działała do początku 2023 r. - zapowiedziała we wtorek regionalna dyrektor ochrony środowiska Maria Dombrowicz.

W połowie 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie likwidacji zagrożeń środowiskowych i zdrowotnych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem w latach 2018-2023. Na realizację projektu przewidziano 93,4 mln zł, w tym 79,2 mln ze środków unijnych.

- Obecnie najpilniejszym zadaniem jest wdrożenie projektu remediacji. W lutym przygotowaliśmy postępowania, które są niezbędne, by jak najszybciej mogła działać instalacja remediacyjna. To trzy działania wdrażane w postępowaniach przetargowych, które pozwolą na posadowienie instalacji - podkreśliła Dombrowicz na konferencji prasowej zorganizowanej przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Najdroższa będzie budowa instalacji

Szefowa Regionalnej Dyrekcji Środowiska w Bydgoszczy dodała, że instalacja zostanie wybudowana w 2020 r. i będzie działała nieprzerwanie do lutego 2023 r., bowiem tyle czasu potrzeba na przeprowadzenie całego procesu. Zaznaczyła, że ze środków przewidzianych na realizację projektu w 2018 r. nic nie wydano; w 2019 r. na działania przygotowawcze trafi 1,47 mln zł, a najwięcej pieniędzy pochłonie budowa instalacji w 2020 r.

Projekt zakłada likwidację zanieczyszczeń, które zagrażają pobliskim terenom objętym programem Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz mieszkańcom osiedli Łęgnowo i Łęgnowo-Wieś. Instalacja pozwoli m.in. na częściowe oczyszczenie wód podziemnych, a jej częścią będzie system monitorujący poziom zanieczyszczeń.

26 przypadków naruszenia warunków korzystania ze środowiska

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska Elwira Jutrowska poinformowała, że na terenie dawnego Zachemu prowadzone są kontrole działających tam podmiotów gospodarczych. Zaznaczyła, że w ostatnich latach w wyniku 84 kontroli stwierdzono 26 przypadków naruszenia warunków korzystania ze środowiska, głównie dotyczących składowania i przetwarzania odpadów. W konsekwencji skierowano trzy wnioski do prokuratury i wydano 38 decyzji o nałożeniu na firmy kar pieniężnych.

Zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dariusz Wrzos, który przewodniczy powołanemu w marcu 2018 r. zespołowi eksperckiemu przy wojewodzie ds. terenów dawnego Zachemu, poinformował, że będzie rekomendował rozwiązanie zespołu. Jego zdaniem formuła zespołu, wobec podjęcia projektu remediacji przez wyspecjalizowany organ państwowy - RDOŚ, wyczerpała się. Wojewoda Bogdanowicz zapewnił, że w przypadku rozwiązania zespołu kontynuowane będą działania podjęte we współpracy z Ministerstwem Środowiska i organami zajmującym się środowiskiem, dotyczące terenów dawnego Zachemu. (PAP)

Przypisy

1/ Zakłady Chemiczne Zachem zakończyły produkcję w 2012 r., a powstała na jego miejsce spółka Infrastruktura Kapuściska zajmująca się zarządzaniem fabryczną infrastrukturą upadła w 2014 r.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zakończono rewitalizację pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej (16 kwietnia 2019)Dekada przywracania ekosystemów ONZ (04 marca 2019)Jak ocena zagrożeń może wpłynąć na plan remediacji? (27 lutego 2019)Woda w Ostrowi Mazowieckiej zagrożona skażeniem (27 lutego 2019)Sprawa Zachemu jedną z najodważniejszych kontroli NIK (26 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony