Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatne praktyki studenckie Prospreco Polska sp. z o.o.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Stolica zmienia opłaty za gospodarowanie odpadami dla lokali niezamieszkałych

a+a-    Powrót       01 lipca 2020       Odpady   

Radni m.st. Warszawy przyjęli uchwałę, która określa górny dopuszczalny poziom stawek za odbieranie odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych. Od 1 sierpnia właściciele takich nieruchomości, np. hoteli czy galerii handlowych, muszą mieć podpisaną własną umowę z operatorem. Uchwała nr XXX/911/2020 przyjęta w czwartek, 18 czerwca, wchodzi w życie 1 sierpnia 2020 r.

Wysokość nowych stawek

Nieruchomości niezamieszkałe to m.in. hotele, centra handlowe, zakłady produkcyjne czy biurowce. Maksymalne stawki, jakie mogą być zastosowane przez operatora na odbiór odpadów to:

  • 152,50 zł za 1 m3 odpadów komunalnych, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny (segregowane);
  • 305 zł za 1 m3 odpadów komunalnych, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny (niesegregowane);
  • 60 zł za 1 m3 nieczystości ciekłych, opróżnianych ze zbiorników bezodpływowych i transportu tych nieczystości ciekłych.

Zmiany w systemie opłat

W maju Radni m.st. Warszawy podjęli decyzję o wyłączeniu nieruchomości niezamieszkałych ze stołecznego systemu odbierania odpadów komunalnych. Oznacza to, że właściciele np. galerii handlowych czy biurowców muszą podpisać umowę z operatorem na odbiór odpadów. Mają na to czas do 1 sierpnia.

Stawki za odpady w innych polskich miastach

Podobne rozwiązanie przyjęło kilkanaście samorządów w Polsce, m.in. w Chorzowie, Szczecinie, Sopocie, a w województwie mazowieckim w Wołominie czy Gostyninie. Wszędzie stawki za wywóz odpadów są na podobnym poziomie jak w Warszawie, natomiast żadne z tych miast nie wprowadziło stawek maksymalnych. W praktyce ceny dla przedsiębiorców w Warszawie mogą być niższe niż kwoty wskazane w uchwale.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak nie dopłacać do gospodarki odpadami (27 kwietnia 2020)Liczenie odpadów. RIO: częstotliwość odbioru wpływa na wysokości opłaty śmieciowej (31 stycznia 2020)Firmy nie będą musiały uczestniczyć w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami (02 sierpnia 2019)Samorządowcy krytykują nową ustawę UCPG (10 lipca 2019)Lublin przeprowadził kontrole nieruchomości niezamieszkałych w zakresie gospodarowania odpadami (06 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony