Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Rekrutacja Przyszłości - dla studentów i absolwentów SUEZ Polska Sp. z o.o.
Kierowca samochodu ciężarowego (śmieciarki) SUEZ Polska Sp. z o.o.

Wielkopolska ma plan na odpady

a+a-    Powrót       07 czerwca 2017       Odpady   

Sejmik województwa wielkopolskiego uchwalił plan gospodarki odpadami wraz z planem inwestycyjnym na lata 2016-2022. Teraz radni muszą poczekać na zaopiniowanie dokumentów przez resort środowiska.

Z przyjętej w ubiegłym tygodniu przez wielkopolski sejmik uchwały wynika, że w województwie zostało wyznaczonych 10 regionów gospodarki odpadami komunalnymi, wraz ze wskazaniem poszczególnych instalacji do obsługi każdego z nich. Do największych wyzwań jakie stoją przed regionem radni zaliczyli zaś: nieprzestrzeganie przez część przedsiębiorców obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami, brak przepisów pozwalających na skuteczne przeciwdziałanie pojawiającym się nadużyciom firm pośredniczących w obrocie odpadami, wysokie koszty nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz nieprawidłowe postępowanie z wytwarzanymi odpadami w sektorze małych przedsiębiorstw (np. często spotykane porzucanie odpadów w miejscach nielegalnego składowania).

Przyjęcie wszystkich wojewódzkich planów gospodarki odpadami jest konieczne dla pozyskania przez Polskę unijnych środków przeznaczonych na gospodarkę odpadami. Opóźnienie przyjęcia choćby jednego WPGO może skutkować utratą nawet 1 mld euro unijnych środków.

Ministerstwo Środowiska informowało niedawno, że przyjęcie wymaganych przez Brukselę dokumentów przed 30 czerwca 2017 r. nie będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami dla państw członkowskich. Początkowo Bruksela wymagała przyjęcia uchwał do końca 2016 r.

Pełna treść wielkopolskiego WPGO dostępna jest tutaj.

Kamil Szydłowski: Redaktor naczelny, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ponad 12 tysięcy wydarzeń w ramach Tygodnia Redukcji Odpadów (16 listopada 2017)Świadome zarządzanie miastem tylko w oparciu o dane (15 listopada 2017)Mniej wolności dla gmin w zarządzaniu odpadami? Będzie nowelizacja (10 listopada 2017)Zwycięzcy ECO-MIASTO 2017 ogłoszeni (08 listopada 2017)Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odpadach (07 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony