
Wilki muszą być pod ochroną, a jej planowane osłabienie nie ma żadnych merytorycznych podstaw – stwierdza ponad 100 organizacji i ruchów społecznych. 21 września podpisane przez nie stanowisko trafiło do przedstawicielstwa KE w Warszawie.
Jak pisaliśmy, konsultacje w sprawie populacji wilka ogłoszono 4 września, a termin na przedstawienie danych mija dzisiaj (22 września). Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen nie ukrywała, że celem zbierania informacji na temat wilka z całej Europy jest możliwa rewizja zasad ścisłej ochrony gatunku, którego zwiększająca się w ostatnich latach liczebność bywa coraz częściej postrzegana jako problem dla ludzi oraz hodowli zwierząt gospodarskich. Zainicjowane przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot stanowisko wyraża stanowczy sprzeciw wobec takich zamiarów. Jak stwierdzają sygnatariusze, wilki nie stanowią zagrożenia dla życia ludzi, a nieliczne przypadki ataków zostały sprowokowane przez człowieka: "Odpowiedzialne za te zdarzenia było niewłaściwe zachowanie ludzi – wielomiesięczne dokarmianie powodujące skracanie dystansu konkretnych osobników do człowieka(1)". Dopuszczone przez prawo odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków chronionych mają być wystarczającym środkiem i niepotrzebna jest zgoda na większą redukcję populacji wilka.
Czytaj też: O wilku mowa. Zagrożenia, odstrzały, liczebność i reakcje na zmiany klimatu
Wilk sojusznikiem, a nie wrogiem człowieka?
W ujęciu strony społecznej podobnie wygląda sytuacja dotycząca zwierząt gospodarskich. Autorzy zauważają, że w całości odszkodowań za szkody spowodowanych przez gatunki chronione, wypłacanych ze środków Skarbu Państwa, rekompensaty za szkody spowodowane przez wilka to zaledwie 5%. Jak czytamy dalej, "badania naukowe nie potwierdziły skuteczności redukcji wilków przez odstrzał jako odpowiedniej metody zapobiegania szkodom wyrządzonym przez wilki", a osłabione odstrzałem grupy mogą kierować się na łąki i pastwiska – "tym samym dopuszczenie do redukcji populacji wilków przez ich odstrzał jest działaniem na szkodę rolników i hodowców i zaprzecza celowi, jakim kieruje się Komisja Europejska, tj. rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych z

Dziennikarz
Przypisy
1/ Więcej pod linkiem:https://pracownia.org.pl/media/12497/download/Stanowisko_ochrona_wilkow_EU_pl_21_09_2023.pdf?v=1 2/ Tamże.3/ Tamże.
4/ Więcej pod linkiem - artykuł w języku francuskim.
https://www.actu-environnement.com/ae/news/loup-expansion-scenario-gouvernement-rapport-igedd-cgaaer-42569.php4#ntrack=cXVvdGlkaWVubmV8MzM3Ng%3D%3D[NDcyMzYz]