Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Wody Polskie: gminne spółki często zawyżają opłaty za wodę i ścieki

a+a-    Powrót       12 grudnia 2018       Woda   

Gminne spółki wodno-kanalizacyjne często zawyżają opłaty za wodę i ścieki - powiedział we wtorek prezes Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. Zaapelował do samorządowców o prześwietlenie podległych im firm.

- Z naszego doświadczenia wynika, że gminne spółki wodno-kanalizacyjne często bezpodstawnie zawyżają taryfy za wodę i ścieki - oświadczył na konferencji prasowej prezes Daca.

Przykładem jest Otwock, gdzie od stycznia 2018 r. Otwockie Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne podwyższyło opłaty za wodę o 7 proc. natomiast za ścieki aż o 13 proc. I nie skorygowało taryf, mimo, że PGWWP nie zaakceptowało tych zmian. Wody Polskie złożyły więc zażalenie do Regionalnej Izby Rozrachunkowej. Bój o obniżenie opłat toczy też nowy prezydent Otwocka Jarosław Tomasz Margielski. Zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki. Z audytu, który na jego zlecenie przeprowadziła nowa rada nadzorcza wynika, że kierownictwo OPWiK dopuściło się licznych nadużyć finansowych i organizacyjnych.

Prezydent powiedział, że po zmianach w zarządzie spółki opłaty wrócą do stanu sprzed stycznia 2018 roku, a odbiorcy dostaną rekompensaty. Dodał też, że nie będzie innych taryf dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych, bo "nie może być tak, że kancelaria adwokacka, która wynajmuje lokal w budynku mieszkalnym płaci mniej niż zwykła rodzina". (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Co łączy wodociągi w Polsce i Dubaju? Technologia smart (23 maja 2019)ARiMR ułatwi przygotowanie planów, które ograniczą przesadne nawożenie azotem (02 maja 2019)Raport o stanie gminy to znacznie więcej niż tylko statystyka (30 kwietnia 2019)Raport NIK: hałdy pogórniczych odpadów nadal nierozwiązanym problemem (30 kwietnia 2019)Międzynarodowy protest przeciw powiększaniu kopalni Turów (29 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych