Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik robót sanitarnych DORACO Sp. z o.o.
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU

Wody Polskie: gminne spółki często zawyżają opłaty za wodę i ścieki

a+a-    Powrót       12 grudnia 2018       Woda   

Gminne spółki wodno-kanalizacyjne często zawyżają opłaty za wodę i ścieki - powiedział we wtorek prezes Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. Zaapelował do samorządowców o prześwietlenie podległych im firm.

- Z naszego doświadczenia wynika, że gminne spółki wodno-kanalizacyjne często bezpodstawnie zawyżają taryfy za wodę i ścieki - oświadczył na konferencji prasowej prezes Daca.

Przykładem jest Otwock, gdzie od stycznia 2018 r. Otwockie Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne podwyższyło opłaty za wodę o 7 proc. natomiast za ścieki aż o 13 proc. I nie skorygowało taryf, mimo, że PGWWP nie zaakceptowało tych zmian. Wody Polskie złożyły więc zażalenie do Regionalnej Izby Rozrachunkowej. Bój o obniżenie opłat toczy też nowy prezydent Otwocka Jarosław Tomasz Margielski. Zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki. Z audytu, który na jego zlecenie przeprowadziła nowa rada nadzorcza wynika, że kierownictwo OPWiK dopuściło się licznych nadużyć finansowych i organizacyjnych.

Prezydent powiedział, że po zmianach w zarządzie spółki opłaty wrócą do stanu sprzed stycznia 2018 roku, a odbiorcy dostaną rekompensaty. Dodał też, że nie będzie innych taryf dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych, bo "nie może być tak, że kancelaria adwokacka, która wynajmuje lokal w budynku mieszkalnym płaci mniej niż zwykła rodzina". (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Praca śląskich pompowni w 2018 r. kosztowała ok. 178 mln zł (07 stycznia 2019)Woda z nieczynnych kopalń do wodociągu? (20 grudnia 2018)Rozporządzenie w sprawie jakości wody pitnej bez większych zmian (03 grudnia 2018)Problematyczne zróżnicowanie opłat za pobór wód (23 listopada 2018)Kto odpowiada za jakość wody w kranie? (08 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony