Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ewidencji wodnych i zmeliorowanych gruntów PGW Wody Polskie
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Wody Polskie wyłoniły projektanta rozbiórki zbiornika w Wilkowicach

a+a-    Powrót       17 lipca 2020       Woda   

Wody Polskie wyłoniły wykonawcę dokumentacji projektowej rozbiórki zbiornika w Wilkowicach – podało przedsiębiorstwo w komunikacie umieszczonym w biuletynie informacji publicznej. Zapora ma zostać rozebrana do 30 listopada przyszłego roku.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie skłonne było przeznaczyć na zadanie 399,9 tys. zł. Wpłynęły na przetarg dwie oferty. Jedna z nich, którą złożyła firma z Katowic, była niższa od założonego limitu. Opiewała na 396 tys. zł. Ona też została wybrana. Firma Soft-Pont ma czas na wywiązanie się z zadania do końca listopada br.

Czytaj też: [WYWIAD] Pierwszy krok do zminimalizowania skutków suszy to naprawa szkód wyrządzonych naturze

Rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Linda Hofman informowała już w czerwcu, że po opracowaniu dokumentacji projektowej zostanie przeprowadzone postępowanie - w myśl ustawy Prawo zamówień publicznych - w ramach którego wybrany będzie wykonawca docelowej rozbiórki. Po wyłonieniu wykonawcy ruszą prace. RZGW w Gliwicach, zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie, jest zobowiązany do przeprowadzenia rozbiórki obiektu, w ramach której zdemontowane zostaną zapora czołowa zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową.

Ostateczny termin zakończenia prac upływa 30 listopada przyszłego roku.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych koryto rzeki zostanie odtworzone, a teren rozebranego zbiornika uporządkowany. Zachowana zostanie zapora przeciwrumowiskowa na Wilkówce, niecka wypadowa oraz te elementy czaszy zbiornika, które stanowią zabezpieczenie przebiegającej tam drogi gminnej oraz mostu.

Pojawiło się ryzyko pęknięcia tamy

Po opadach w maju ub.r. pojawiło się zagrożenie, że wilkowicka tama pęknie. Ewakuowano wówczas mieszkańców. Stan techniczny zapory i jej konstrukcja wzbudzały od dawna zastrzeżenia m.in. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które przejęło obiekt z początkiem 2018 r. Latem nadzór budowlany podjął decyzję o rozbiórce zapory czołowej.

Linda Hofman przypomniała, że z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców domów położonych poniżej zapory czołowej zbiornika gliwickie Wody Polskie w sierpniu ub.r. wykonały dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiają swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego. Uniemożliwiają one też piętrzenie wody, a tym samym samonapełnienie się zbiornika. Otwory w wieży zostały wykonane w sposób nienaruszający konstrukcji budowli.

Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Miała piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą na ewentualność wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważają, że z uwagi na liczne wady zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji.

Mimo iż poprzedni zarządca zbiornika miał świadomość zagrożenia, dopiero Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, obejmując z początkiem 2018 r. funkcji zarządczych podjęło kroki mające na celu bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości Wilkowice.

Sprawą zbiornika zajmowała się prokuratura okręgowa w Bielsku-Białej. Jesienią ub.r. postępowanie zostało umorzone. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podpisano umowy na rewitalizację zalewu Zemborzyckiego (07 sierpnia 2020)Kraków podpisał porozumienie z Wodami Polskimi ws. agregatów pompowych (05 sierpnia 2020)Żegluga nocna i inne udogodnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym (05 sierpnia 2020)Niewdrożenie KPOŚK może bardzo zaboleć polskie aglomeracje (31 lipca 2020)Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią (31 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony