Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatne praktyki studenckie Prospreco Polska sp. z o.o.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Do 5 tys. zł kary za śmiecenie w lesie

a+a-    Powrót       29 lipca 2020       Odpady   

Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci nielegalnie porzuconych na obszarach leśnych. Minister środowiska Michał Woś zapowiedział we wtorek zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Grzywna zostanie podniesiona z 500 zł do 5 tys. zł., pięciokrotnie zwiększy się liczba fotopułapek.

Minister podczas briefingu zauważył, że odpady porzucone w lesie to nie tylko kwestia generowania kosztów, ale również problem dla natury. - Wszyscy chcemy mieć czyste lasy, a nie porozrzucane śmieci, butelki i - co gorsza - większe gabaryty, np. opony - powiedział minister. Woś ocenił, że dla skutecznej walki o czyste lasy potrzebne są zmiany. - W pierwszej kolejności zwiększenie skuteczności wykrywania - wskazał. - Chcemy 5-krotnego zwiększenia ilości fotopułapek - dodał.

Czytaj też: Kilkanaście tysięcy śmierdzących zbuków porzuconych w lesie

Minister poinformował, że obecnie działa 2 tys. pułapek; w tym roku ich liczba wzrośnie do 5 tys., co ma kosztować 1 mln zł. W przyszłym roku resort zaplanował kolejne 5 tysięcy pułapek oraz dodatkowy sprzęt do obserwacji, np. drony.

Zmiana kodeksu wykroczeń

Resort środowiska przygotował projekt ustawy, który zmienia kodeks wykroczeń i wzmacnia kary za śmiecenie w lasach. Grzywna pieniężna ma być podniesiona z obecnych 500 zł do 5 tysięcy zł, a dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

Minister zauważył, że oprócz naprawienia wyrządzonej szkody sędziowie będą mogli nałożyć dodatkową karę w postaci prac społecznych polegających na sprzątaniu obszarów leśnych np. przez określony czas, np. miesiąc.

Projekt zmiany przepisów czeka na rejestrację w wykazie prac Rady Ministrów.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Unieważnienie uchwały ws. spółki mającej budować spalarnię w GZM – do sądu (30 lipca 2020)Kolejny w tym roku pożar odpadów na terenie sortowni w Studziankach (29 lipca 2020)Pożar hałdy odpadów w Czartorii na Podlasiu (27 lipca 2020)Myślenie, że nowy ROP da „furę nowego pieniądza” to pułapka. I tak zapłaci konsument (24 lipca 2020)24. Konferencja Kompleksowa gospodarka odpadami w formie hybrydowej (24 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony