Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista - planista projektu Opracowywanie planów ochrony dla dwóch obszarów Natura 2000 na Dolnym Śląsku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Starszy inspektor ds. ochrony gatunkowej RDOŚ w Szczecinie

Wydano wyrok ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

a+a-    Powrót       17 kwietnia 2018       Planowanie przestrzenne   

Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza.

Wyrok, który kończy spór ciągnący się od 2016 r., został wydany przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów. Od orzeczenia, w którym Trybunał uwzględnił w całości skargę wniesioną przez Komisję Europejską na Polskę, nie ma odwołania. Ministerstwo środowiska już zapowiedziało, że zastosuje się do wyroku.

Wycinka zagraża obszarowi Natura 2000

- Dzisiejszym wyrokiem Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska naruszyła prawo Unii poprzez usuwanie i wycinkę znacznej liczby drzew w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem Trybunału działania te prowadzą do zaniku części chronionego obszaru Natura 2000 - powiedział w Luksemburgu rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Ireneusz Kolowca.

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska pod groźbą kar w wysokości 100 tysięcy euro dziennie wycofała wcześniej ciężki sprzęt z Puszczy i zaprzestała cięć. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby znowu wnioskować o grzywny.

Zgodnie z procedurą po stwierdzeniu uchybienia przez Trybunał Sprawiedliwości państwo, którego to uchybienie dotyczy, powinno jak najszybciej zastosować się do wyroku. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych.

Z Luksemburga Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bank Danych o Lasach spełnia wiele funkcji (08 marca 2019)Komisja Ochrony Środowiska PE oceniła „Czystą planetę dla wszystkich” (25 lutego 2019)Pomorski Urząd Marszałkowski: wycinka drzew na Mierzei Wiślanej bez zgody na płoszenie zwierzyny (19 lutego 2019)Kolejne zielone światło dla przekopu Mierzei Wiślanej (18 lutego 2019)Nowy projekt Polityki Ekologicznej Państwa 2030: kto zyskał, a kto stracił? (18 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony