Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praktykant w Dziale Ewidencji Odpadów Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Wyniki kontroli składowisk odpadów są ignorowane

a+a-    Powrót       30 maja 2018       Odpady   

Wzmocnienie kompetencji inspektorów ochrony środowiska nic nie zmieni, jeśli mimo ostrzeżeń władze samorządowe będą wydawały zezwolenia na przetwarzanie odpadów podejrzanym podmiotom.

W reakcji na wzrastającą liczbę pożarów na składowiskach odpadów, minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział szereg zmian. Wśród propozycji znalazło się m.in. wprowadzenie całodobowego systemu pracy inspektorów ochrony środowiska i rezygnacja z konieczności uprzedzania o planowanej kontroli z 7-dniowym wyprzedzeniem. Zdaniem Krzysztofa Wójcika, dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, te propozycje są dobre, ale ich wprowadzenie musi iść w parze z respektowaniem wyników kontroli wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

- Nie jesteśmy organem nadzoru dla jednostek samorządu terytorialnego. Rok przed pożarem składowiska w Zgierzu ostrzegaliśmy, że sytuacja wygląda źle(1). Mimo to starosta powiatowy wydał pozwolenie – powiedział w rozmowie z Teraz Środowisko Krzysztof Wójcik.

Na chwilę obecną marszałek lub starosta może wziąć pod uwagę opinię wojewódzkiego inspektora środowiska i straży pożarnej, ale nie ma takiego obowiązku, bo te opinie nie są wiążące. - Z ostatnich wypowiedzi ministra środowiska zrozumiałem, że opinie zostaną zastąpione zaświadczeniami, które będą wiążące – mówi Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Jego zdaniem do gruntownej analizy pozostaje też współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, które obecnie nie korzystają z narzędzi kontroli na swoim obszarze, a to one powinny być „pierwszym policjantem”. - Wysłałem zapytanie o kontrolę składowisk do 356 jednostek samorządu terytorialnego w województwie mazowieckim. Odpowiedziały 223. 90 proc. z nich nie przeprowadziło kontroli w ciągu ostatniego roku – dziwi się Gołębiewski.

Projekt zmian za dwa tygodnie

Prace nad zmianami w prawie dotyczącym składowania odpadów trwają w resorcie środowiska już od kilku miesięcy. Za dwa tygodnie zostaną przedstawione szczegóły. Ministerstwo Środowiska proponuje m.in. wprowadzenie kryteriów wymierzania kar administracyjnych za niezgodne z prawem zbieranie, magazynowanie i przetwarzanie odpadów. Obecnie kara administracyjna wymierzana przez WIOŚ wynosi od 1 000 zł do 1 000 000 zł.

Zmiany mają też dotyczyć wprowadzenia gwarancji finansowych dla podmiotów zajmujących się gospodarowaniem odpadami w zakresie ich zbierania, magazynowania i przetwarzania. Dzięki temu, w przypadku porzucenia odpadów, samorządy dysponowałyby środkami na ich zagospodarowanie.

Urszula Kaczorowska: Dziennikarz

Przypisy

1/ GIOŚ opublikował komunikat ws. kontroli na składowisku w Zgierzu w dniu 28 maja br.
http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/483-komunikat-gios-z-dnia-28-05-2018-r-w-sprawie-pozaru-odpadow-w-zgierzu

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gminy boją się kontrolować składowiska przed wyborami samorządowymi (21 czerwca 2018)Nowy pakiet odpadowy, czyli jak powinien wyglądać kompromis (21 czerwca 2018)Koordynator przeanalizuje śledztwa dotyczące składowisk odpadów na Śląsku (19 czerwca 2018)Nowe unijne przepisy ws. odpadów wejdą w życie już w lipcu (15 czerwca 2018)Jeszcze Inspekcja, czy już Policja Ochrony Środowiska? (14 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony