Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referent Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdań
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Zabrze zakończyło przebudowę oczyszczalni Mikulczyce

a+a-    Powrót       23 stycznia 2020       Woda   

Władze Zabrza odebrały od wykonawcy oczyszczalnię Mikulczyce, przebudowaną dzięki unijnemu projektowi o wartości ok. 30 mln zł. Miasto dostosowało oczyszczalnię do obecnych wymogów, uzupełniając w ten sposób wcześniejsze projekty kanalizacyjne o wartości ok. 800 mln zł.

Zabrze obsługują dwie oczyszczalnie – zmodernizowana w poprzednich latach duża oczyszczalnia Śródmieście, a także oczyszczająca ok. 12-13 proc. tamtejszych ścieków oczyszczalnia Mikulczyce. Odbiera ona ścieki dopływające grawitacyjnie z dzielnic Grzybowice i Mikulczyce oraz z miejscowości Czekanów. Zaczęła pracę w 1989 r., a jej pierwszą modernizację zakończono w 2003 r.

Przebudowa oczyszczalni rozpoczęta w 2017 roku

Oczyszczalnia Mikulczyce nie wymagała kompleksowej modernizacji. Przebudowano jedynie urządzenia, które nie sprawdziły się w dotychczasowej eksploatacji lub nie były w stanie spełnić wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2014 r. Rozpoczynając projekt miasto przypominało, że zgodnie z nimi od początku 2016 r. warunki odprowadzania ścieków zależą od wielkości danej oczyszczalni, a nie jak wcześniej, od wielkości metropolii.

Przebudowa oczyszczalni Mikulczyce rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. Wykonywała ją za 17,1 mln zł spółka Awbud z Ogrodzieńca. We wtorek miasto przekazało, że Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odebrało już od wykonawcy przebudowany obiekt. Dodatkowo w ramach tego samego unijnego projektu spółka kupiła specjalistyczny samochód do wywozu nieczystości - za 1,7 mln zł netto.

Projekt o wartości 30 mln zł

Początkowo przygotowany pod kątem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko unijny projekt miał wartość 36 mln zł i dofinansowanie na poziomie 17 mln zł. Ostatecznie dzięki osiągnięciu w przetargu niższych niż szacowano cen, zamknął się w ok. 30 mln zł – przy dofinansowaniu ok. 14 mln zł. Środki z POIiŚ wspierały już w Zabrzu w poprzednich latach jedne z większych w kraju przedsięwzięć związanych z modernizacją sieci kanalizacyjnej.

Zabrze prowadziło prace dotyczące kanalizacji i wodociągów od 2004 r. W pierwszym ich etapie, który pochłonął 574 mln zł (w tym 234,5 mln zł z UE) m.in. przebudowano oczyszczalnię Śródmieście, wybudowano lub przebudowano ok. 127 km kanalizacji sanitarnej i ok. 101 km kanalizacji deszczowej, wybudowano ok. 13 km wodociągów przesyłowych i przebudowano ok. 76 km sieci wodociągowej rozdzielczej.

Modernizacja sieci wodociągowej w ubiegłych latach

Prace w terenie objęły w latach 2007-2010 ponad 80 proc. powierzchni miasta. Nowa kanalizacja sanitarna powstała m.in. na niezamożnych poniemieckich osiedlach domków robotniczych. Oprócz rozbudowy sieci zlikwidowano wtedy trzy dzielnicowe oczyszczalnie. Całość ścieków skierowano wówczas do przebudowanej za ok. 30 mln zł oczyszczalni Śródmieście oraz do oczyszczalni Mikulczyce.

W drugim etapie przedsięwzięcia Zabrze przeprowadziło prace za ok. 220 mln zł, przy unijnym wsparciu na poziomie ok. 103,9 mln zł. Objął on budowę od podstaw lub przebudowę kolejnych ok. 69 km kanalizacji sanitarnej (wraz z czterema przepompowniami) oraz ok. 68 km kanalizacji deszczowej. Roboty w latach 2011-2014 objęły przede wszystkim peryferyjne i mniejsze dzielnice. Częścią tego przedsięwzięcia uczyniono hermetyzację oczyszczalni Śródmieście. Miasto z własnych środków wymieniło też ok. 31 km sieci wodociągowej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WIOŚ wykrył nieprawidłowości w firmach odbierających odpady z warszawskiej "Czajki" (13 lutego 2020)Tatrzański Park Narodowy chce skanalizować wszystkie schroniska (06 lutego 2020)Naukowcy z UW opracowali pasywny system oczyszczania ścieków (31 stycznia 2020)PPP to wielkie inwestycje z przemyślanym podziałem ryzyk i zadań (29 stycznia 2020)Bydgoszcz: Modernizacja oczyszczalni ścieków za 99 mln złotych (27 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony