Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Zakończyła się XXII edycja Hydroprezentacji

a+a-    Powrót       20 marca 2019       Woda   

To były trzy dni pełne wykładów, prelekcji i wymiany doświadczeń, a wszystko pod przewodnim tematem „Bezpieczeństwo i Współpraca”. W piątek 15 marca w Krynicy Zdroju zakończyła się XXII edycja Hydroprezentacji – corocznej konferencji, na której czołowi przedstawiciele firm wodno-kanalizacyjnych debatują o najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą.

Konferencję otworzył wykład Stanisława Krusza, prezesa zarządu Katowickich Wodociągów, poświęcony udziałowi firmy w Szczycie Klimatycznym ONZ – jednym z największych zorganizowanych w Polsce wydarzeń międzynarodowych, które odbyło się w grudniu 2018 roku. COP24 był ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i z zakresu bezpieczeństwa – w końcu do Katowic zjechały delegacje ze 190 krajów, łącznie ponad 20 tys. osób. – Przygotowania trwały przez kilka miesięcy, a samo zadanie wymagało od nas dużej dyscypliny, wysokich kompetencji i zaangażowania 1/3 załogi. Trzeba było być w ciągłej gotowości, w razie, gdyby doszło do awarii, cały czas monitorować jakość wody, a także współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – mówił Stanisław Krusz, prezes zarządu Katowickich Wodociągów.

Bezpieczeństwo i współpraca

Tematem przewodnim XXII edycji sympozjum były współpraca i bezpieczeństwo. Podczas prelekcji i warsztatów współpraca omawiana była w dwóch kontekstach. Pierwszy dotyczył wymiany wiedzy, doświadczeń, wzajemnego uczenia się i zdobywania odpowiednich kompetencji, natomiast drugi współpracy między firmami i wdrażaniu innowacji. Temu ostatniemu poświęcony był m.in. wykład Aleksandry Konderak z Dąbrowskich Wodociągów, poświęcony największej od 30 lat operacji wodociągowej w Dąbrowie Górniczej. Drugim tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo związane z gwarancją ciągłych dostaw wody, ale także zupełnie nowych zagrożeń, związanych z nowoczesnymi technologiami, czyli cyberbezpieczeństwem. To właśnie o nim mówił w swoim wykładzie Jakub Mrugalski z Niebezpiecznik.pl, uznając cyberzagrożenia za jedno z najważniejszych wyzwań w najbliższych latach dla firm wodociągowych. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieliły się z uczestnikami konferencji warszawskie wodociągi.

Hydroprezentacje rosną w siłę

Podczas Hydroprezentacji, oprócz tradycyjnie poruszanych tematów jak wodociągi i kanalizacja pojawiły się również kwestie związane z oczyszczalniami (efektywność energetyczna) i badaniami laboratoryjnymi (dlaczego koniecznym jest badanie wyników badań), które cieszyły się dużym zainteresowaniem. - Konferencja z roku na rok rozrasta się nie tylko tematycznie, ale także jeśli chodzi o uczestników - przyjeżdżają przedstawiciele firm wodociągowych z całego kraju. To nas niezwykle cieszy, bo widać, że w branży istnieje głęboka potrzeba rozwoju, wymiany doświadczeń i współpracy – powiedział Andrzej Malinowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Źródło: Grupa PRC

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

II Forum Praktyków 2019 Zrównoważone zarządzanie gospodarką wodno-kanalizacyjną w gminach (18 kwietnia 2019)Wykorzystano już całą dostępną pulę środków na gospodarkę ściekową (17 kwietnia 2019)Naukowcy stwierdzili obecność zakazanych pestycydów w europejskich rzekach (16 kwietnia 2019)Opole chce sprzedać część udziałów w wodociągach (11 kwietnia 2019)V Forum Ochrony Środowiska (04 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony