Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. BHP TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU

Zarzuty za niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP

a+a-    Powrót       28 grudnia 2018       Ryzyko   

Zarzut niedopełnienia obowiązków i narażenia pracowników przedstawiła prokuratura w Szczytnie Dariuszowi Ś. z zakładów utylizacyjnych w Długim Borku. To trzeci podejrzany w śledztwie wszczętym po wypadku, w którym zginęło trzech pracowników tej firmy.

Prokurator rejonowy w Szczytnie Artur Choroszewski poinformował w czwartek PAP, że przedstawicielowi kierownictwa tego zakładu Dariuszowi Ś. zarzucono niedopełnienie obowiązków związanych z nadzorem nad BHP i stworzenie przez to zagrożenia utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pracowników.

W pierwszej połowie grudnia podobny zarzut niedopełnienia obowiązków przedstawiono specjaliście ds. BHP Radosławowi G. Według prokuratury obaj ci podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Złożyli wnioski o zapoznanie się z materiałami śledztwa i oświadczyli, że dopiero po tym będą składać wyjaśnienia w tej sprawie.

Wcześniej śledczy przesłuchali w charakterze podejrzanego brygadzistę Mirosława W., który – jako jedyny z tej trójki – usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci trzech pracowników przez niedopełnienie obowiązków związanych z nadzorem nad ich pracą w zakresie BHP.

Do wypadku doszło podczas pobierania próbki odpadów

Do wypadku, w którym zginęło trzech pracowników zakładu utylizacyjnego, doszło w sierpniu 2017 r. podczas pobierania próbek do badań z nowej partii dostarczonych odpadów. Według prokuratury jeden z pracowników – zamiast pobrać próbki przed wyładunkiem z ciężarówki – pobierał je ze zbiornika służącego do wstępnej utylizacji, gdzie zasłabł i zmarł wskutek uduszenia. Dwaj inni próbowali go ratować i również zginęli.

Zakład w Długim Borku zajmuje się kompleksową utylizacją odpadów pochodzenia zwierzęcego, a także zagospodarowaniem odpadów kuchennych i przeterminowanej żywności. Jest uważany za jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w kraju. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Asenizacja XXI wieku: restrykcyjne wymogi, a mimo to ofiary śmiertelne (10 czerwca 2019)Przemysł w obliczu wyzwań związanych z bezpieczeństwem (09 maja 2019)Można dołączyć do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (02 kwietnia 2019)Gogle wirtualne narzędziem do szkolenia kadry technicznej (02 kwietnia 2019)GIS przypomina podstawowe zasady zapobiegania zakażeniom mikrobiologicznym żywności (21 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych