Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju i Morskiego Planowania Przestrzennego Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Adaptacja lasów do zmian klimatu. Zbiorniki wodne w Lesie Miejskim będą modernizowane

a+a-    Powrót       13 sierpnia 2020       Woda   

Ponad 300 tys. m3 wody zostanie zatrzymane w Lesie Miejskim dzięki działaniom podjętym przez leśników z nadleśnictwa Giżycko. To część ogólnopolskiego projektu Lasów Państwowych dotyczącego adaptacji lasów do zmian klimatu.

Jak poinformowała PAP Anna Poskrobko z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśnictwo Giżycko podpisało umowę na modernizację zbiorników wodnych w uroczysku "Las Miejski".

Czytaj też: Przemyślana retencja odpowiedzią na deficyt wody

W minionych latach groble przy zbiornikach często ulegały uszkodzeniom w wyniku napływu wód opadowych. W okresach suchych zamulone zbiorniki okazywały się natomiast na tyle płytkie, że niektóre z nich zupełnie wysychały. Jeden ze zbiorników od kilku lat w ogóle nie napełnia się wodą. Tak duże wahania poziomu wód w zbiornikach istotnie oddziałują na lokalny ekosystem. Według wyliczeń modernizacja tylko pierwszych czterech zbiorników zwiększy ilość gromadzonej wody w zbiornikach do ponad 30 tys. m3 oraz zwiększy ilość gromadzonej wody w gruncie wokół zbiorników z 126 tys. m3 do ponad 287 tys. m3. To powinno powstrzymać niekorzystne zmiany zachodzące w siedliskach otaczających zbiorniki związane z wahaniami poziomu wód gruntowych, a przez to również wpłynąć pozytywnie na bogactwo gatunkowe fauny i flory.

Na modernizację pierwszych czterech zbiorników (I etap) nadleśnictwo Giżycko uzyskało wszystkie wymagane prawem pozwolenia. Modernizacja piątego zbiornika (II etap) jest obecnie w fazie projektowania. W trosce o występujące w lesie rośliny i bytujące zwierzęta, inwestycja prowadzona będzie pod dodatkowym nadzorem przyrodniczym - wyjaśnili leśnicy.

Przekazanie placu budowy oraz rozpoczęcie prac przygotowawczych powinno nastąpić jeszcze w sierpniu, natomiast zakończenie I etapu - w przyszłym roku. Parking leśny, duża polana wraz infrastrukturą, będą w czasie trwania inwestycji udostępnione dla zwiedzających. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kujawsko-pomorskie: Porozumienie ws. odtwarzania małej retencji na Ziemi Kujawskiej (24 września 2020)Budżet programu „Moja Woda” został wyczerpany w dwa miesiące, będzie kontynuacja w 2021 r. (16 września 2020)Małopolska: Rusza budowa nowych dworców w Biadolinach i Sterkowcu (10 września 2020)Podatek od utraconej retencji: dla kogo, za co i jaka rola gmin? (01 września 2020)24. Międzynarodowy Kongres ENVICON w październiku w Poznaniu (31 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony