Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
20.01.2021 20 stycznia 2021

GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa

   Powrót       18 grudnia 2020       Energia   

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska do 28 lutego 2021 r. wydłużył termin rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. To kolejna zmiana tego terminu.

Jak wynika z opublikowanej w w Biuletynie Informacji Publicznej GDOŚ decyzji Generalnego Dyrektora z 16 grudnia, ze względu na "skomplikowany charakter sprawy" postępowanie dot. odwołania nie mogło się zakończyć w wyznaczonym terminie i nowym terminem ma być teraz 28 lutego 2021 r.

Termin rozpatrzenia przesunięty po raz czwarty

Do wydania koncesji na wydobycie niezbędna jest decyzja środowiskowa, od której odwołanie rozpatruje obecnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Termin rozpatrzenia tego odwołania GDOŚ przesunął już po raz czwarty. 28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa. Od decyzji odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace. Od tego czasu GDOŚ kilkakrotnie przekładał termin rozpatrzenia sprawy.

Z kolei postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew wszczęto pod koniec kwietnia 2019 r. na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

PEP 2040

W ostatnim projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. decyzje eksploatacji strategicznych złóż węgla brunatnego, jak Złoczew czy Ościsłowo, pozostawiono inwestorom. W przypadku Ościsłowa koncern ZE PAK już zrezygnował z jego eksploatacji.

Z kolei w październiku, podczas prezentacji nowej strategii PGE prezes spółki Wojciech Dąbrowski stwierdził, że dziś budowa kopalni węgla brunatnego jest przedsięwzięciem nierentownym. Natomiast - jak zaznaczył - decyzja o ewentualnej budowie odkrywki Złoczew będzie już należeć do nowego państwowego podmiotu, do którego mają trafić aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo grup energetycznych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NIK krytycznie ocenia system kontroli paliw stałych (01 grudnia 2020)„Łużycki Zielony Ład” odpowiedzią na wyzwania klimatyczne na Ziemi Zgorzeleckiej (13 listopada 2020)Piotr Woźny nowym prezesem Zarządu ZE PAK (06 listopada 2020)Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego (08 lipca 2020)Kraje trójkąta węglowego potrzebują skoordynowanego planu na odchodzenie od węgla brunatnego (26 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony