Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Zmiany klimatu po raz pierwszy uwzględnione w Światowym Wskaźniku Pokoju

a+a-    Powrót       12 czerwca 2019       Ryzyko   

W 2018 roku na świecie poprawiła się sytuacja w sferze bezpieczeństwa, ale jest nadal gorzej niż jeszcze 10 lat temu - wynika z opublikowanego w środę Światowego Wskaźnika Pokoju. Po raz pierwszy w zestawieniu uwzględniono zagrożenia związane z klimatem.

Światowy Wskaźnik Pokoju kompilowany jest co roku przez australijski Instytut Ekonomii i Pokoju (IEP) na podstawie danych uzyskanych od think tanków, ośrodków badawczych, rządów państw oraz uczelni. Każdy z ponad 160 ujętych w zestawieniu krajów otrzymuje ocenę od 1 do 5, przy czym 1 oznacza największe bezpieczeństwo, a 5 najmniejsze; ocena przyznawana jest na podstawie 23 wskaźników takich jak liczba zabójstw, terroryzm, przemoc ze strony policji czy import broni.

Europa najbezpieczniejszym regionem świata

Ogólna sytuacja na świecie poprawiła się po raz pierwszy od 2013 roku, jednak założyciel IEP Steve Killelea w rozmowie z agencją dpa nie chciał jeszcze mówić o szerszym trendzie. Wiele zależy od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w odniesieniu do Iranu, ponieważ konflikt z udziałem tego kraju w dużym stopniu odbiłby się na całym regionie - podkreślił.

Zgodnie z opublikowanym raportem w ubiegłym roku sytuacja ustabilizowała się przede wszystkim na Ukrainie, w Syrii i Iraku. Syria po raz pierwszy od kilku lat nie znalazła się na samym końcu listy najmniej bezpiecznych krajów świata; w 2018 roku miejsce to zajął Afganistan. W Nikaragui, gdzie od miesięcy trwa kryzys polityczny i organizowane są krwawo tłumione przez władze protesty, ale też w Turcji i Jemenie sytuacja się pogorszyła.

Podobnie jak w poprzednich latach Europa pozostała w 2018 roku najbezpieczniejszym regionem świata, do czego przyczyniła się przede wszystkim mniejsza liczba zamachów terrorystycznych oraz mniejsza liczba migrantów próbujących dostać się na Stary Kontynent.

Sytuacja pod względem bezpieczeństwa na świecie nadal pozostawała jednak gorsza niż jeszcze 10 lat temu, przede wszystkim ze względu na konflikty na Bliskim Wschodzie, ogólny wzrost terroryzmu oraz rosnącą liczbę uchodźców.

Blisko miliard ludzi mieszka w regionach bardzo zagrożonych przez globalne ocieplenie

Po raz pierwszy w Globalnym Wskaźniku Pokoju uwzględniono zagrożenia związane ze zmieniającym się klimatem. Blisko miliard ludzi mieszka w regionach bardzo zagrożonych przez globalne ocieplenie, z czego ok. 40 proc. w krajach już teraz borykających się z konfliktami - wynika z badania IEP.

Zmiany klimatu prowadzą do konfliktów z powodu walki o dostęp do kurczących się zasobów naturalnych, mogą też odbierać ludziom źródło utrzymania i wywoływać masowe ruchy migracyjne - podkreślono.

Koszty związane z konfliktami na świecie w 2018 roku IEP oszacowała na około 12,5 bln euro. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

15. edycja konferencji naukowej POL-EMIS 2020 w październiku (05 sierpnia 2020)Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE (05 sierpnia 2020)Pandemia a sektor ochrony środowiska (05 sierpnia 2020)Ekstremalnie wysokie temperatury na Syberii zaburzają ekosystem torfowisk (03 sierpnia 2020)Rada Miasta Katowic powołała Komisję Klimatu (31 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony