Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Idą zmiany w zarządzaniu krajowymi zasobami surowcowymi

a+a-    Powrót       03 kwietnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Rada ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej. Według projektu Agencja ma zostać wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, a nadzór nad jej działalnością ma objąć Minister Środowiska. W założeniu PAG i PIG-PIB mają ze sobą ściśle współpracować.

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, „dzięki nowej instytucji powstanie system sprawnego zarządzania zasobami surowcowymi w Polsce”. PAG zajmie się przeprowadzeniem weryfikacji krajowych zasobów złóż kopalin, wytypowaniem tych o strategicznym znaczeniu oraz zapewnieniem ich skutecznej ochrony. - Głównym zadaniem PAG będzie reprezentowanie interesu państwa w dziedzinie geologii, łącznie z zapewnieniem bazy surowcowej kraju, rozumianej jako zasoby złóż surowców mineralnych koniecznych do zaspokojenia potrzeb przemysłowych i energetycznych Polski – wyjaśniono w komunikacie.

W ustawie podjęto także temat finansów. PAG będzie mogła dysponować funduszami w sposób „elastyczny” i dostosowany do „zmieniających się warunków rynkowych, społecznych oraz sytuacji międzynarodowej”. Ustawa zakłada też wzrost nakładów na rozpoznawanie złóż kopalin.

Kompleksowe rozwiązanie: Polityka i Agencja

Oprócz ustawy o PAG, drugim dokumentem ważnym w obszarze geologii i zasobów surowców będzie Polityka Surowcowa Państwa. PSP to strategiczny dokument, który ma służyć m.in. zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego i wdrożeniu gospodarki obiegowej. Oba projekty nie są końcem zmian.

- W najbliższy czwartek (...) planowana jest dyskusja i mam nadzieję przyjęcie Polityki Surowcowej Państwa - powiedział wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji środowiska. Wiceminister dodał, że nie da się realizować polityki surowcowej kraju bez agencji wykonawczej, dlatego konieczne jest powołanie takiej instytucji. - Kompleksowe rozwiązanie przewiduje przyjęcie Polityki Surowcowej Państwa, powołanie Polskiej Agencji Geologicznej. Po tym pójdzie zmiana związana z administracją geologiczną i dopiero wtedy możemy jeszcze nadal upraszczać Prawo górnicze i geologiczne - wyjaśniał Orion Jędrysek.

Więcej o projekcie PSP pisaliśmy w styczniu ubiegłego roku tutaj.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Planowanie przestrzenne potrzebuje swojego szeryfa (01 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych