
© JenkoAtaman
- Na święta Bożego Narodzenia białe oświetlenie stosowane na co dzień wzbogacamy tym kolorowym, głównie za sprawą lampek choinkowych i różnego rodzaju ozdób. Dlatego podczas świątecznych przygotowań należy pamiętać o właściwym postępowaniu ze zużytym oświetleniem – mówi dla Teraz Środowisko Romuald Wojtkowiak, dyrektor branży oświetleniowej w ElektroEko.
Sprzęt elektroniczny i elektryczny, w tym oświetleniowy, oznaczony jest symbolem przekreślonego pojemnika na śmieci, który umieszczony jest na produkcie lub na opakowaniu. Jak przypomina organizacja ElektroEko w kampanii edukacyjnej „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”, urządzenia te ze względu na różnego rodzaju komponenty wykorzystywane do ich produkcji, wymagają odpowiedniego traktowania po zakończeniu użytkowania. Sposób postępowania z tzw. elektroodpadami (potocznie zwanymi elektrośmieciami) określa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (patrz treść ustawy).Gdzie oddać zużyty sprzęt oświetleniowy?
Jednym z najprostszych sposobów jest oddanie zużytego sprzętu oświetleniowego podczas zakupu nowego, jeśli jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co sprzęt kupowany. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy w momencie, gdy klient kupuje nowy.
Kolejnym sposobem jest nieodpłatne oddanie zużytego sprzętu oświetleniowego w sklepach wielkopowierzchniowych (min. 400 mkw.) bez konieczności zakupu nowego. Należy jednak pamiętać, że żaden z wymiarów zewnętrznych oddawanego sprzętu nie może przekraczać 25 cm.
Trzeci sposób to odwiedzenie najbliższego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdej gminie. Można tam bezpłatnie oddać wszystkie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (w tym zużyty sprzęt oświetleniowy) bez względu na wymiar i pełnione funkcje.
Źródło: ElektroEko
- Lampki choinkowe, w których standardem jest stosowanie technologii LED oraz elektroniki w postaci zasilaczy, w myśl wspomnianej ustawy, nie mogą trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Żarówki LED, świetlówki, żyrandole czy kinkiety są elektrośmieciami i możemy je bezpłatnie oddać w sklepie w momencie zakupu nowego oświetlenia oraz w sklepach o minimalnej powierzchni handlowej 400 mkw. bez konieczności zakupu nowego sprzętu, kiedy żaden z jego wymiarów zewnętrznych nie przekracza 25 cm, a także w PSZOK-ach – wyjaśnia Wojtkowiak. Dodając, że w przypadku oddawania lampek choinkowych do sklepów (bez zakupu nowych) mowa jest o wymiarze zwiniętego łańcucha (a nie całej jego długości).
Dlaczego elektroodpady są zbierane oddzielnie?
Właściwe przekazanie przez konsumentów starego sprzętu oświetleniowego pozwala na jego recykling i zawrócenie do obiegu cennych surowców. - W procesach przetwarzania zużytego oświetlenia można odzyskać m.in. metale szlachetne takie jak miedź czy złoto, szkło, plastik, czy nawet do 98 proc. aluminium i 100 proc. stali – podaje ElektroEko.
Ilość wytwarzanych elektrośmieci rośnie. Niestety nie wszystkie są odpowiednio zbierane i przetwarzane. Według ElektroEko w Polsce przetworzeniu podlega obecnie niecałe 60 proc. elektroodpadów wprowadzonych na rynek.
Gdzie wyrzucić żarówki tradycyjne i halogenowe?
Podsumowując: zużyty sprzęt oświetleniowy, który powinien zostać oddany do właściwych punktów, to:
- żarówki LED,
- świetlówki energooszczędne (kompaktowe),
- świetlówki liniowe,
- oprawy oświetleniowe (m.in. żyrandole, kinkiety, oprawy biurkowe);
- lampki choinkowe.
- Wyjątek stanowią żarówki tradycyjne i halogenowe, które powinny trafić do odpadów zmieszanych – podkreślono w materiałach kampanii edukacyjnej „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”.

Sekretarz redakcji, geograf