Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Instalator fotowoltaiki (Ekipy Monterskie) Foton Technik
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Elektrownia wodna we wnętrzu magistrali

a+a-    Powrót       31 lipca 2019       Woda   

Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji już od blisko dekady sukcesywnie inwestuje w instalacje OZE. Najnowsza instalacja pozwoli na produkcję prądu z wody przepływającej przez magistralę wodociągową.

Przed kilkoma laty w Portland (USA) zrealizowany został innowacyjny projekt - w ciągu rur wodociągowych zainstalowano turbiny wodne podłączone do generatorów, umieszczonych bezpośrednio nad rurą. Przepływająca przez wodociąg woda powodować miała ruch turbiny, produkując tym samym prąd. Realizacja pozwoliła wytworzyć rocznie ponad 1 GWh energii elektrycznej.

Wpuszczą turbinę w kanał

Obecnie realizacji podobnej inwestycji podjął się Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. W 2017 r. szczecińska Spółka podjęła się realizacji projektu mającego na celu zapewnienie większej niezależności energetycznej Zakładu Produkcji Wody „Pomorzany”. Zdecydowano wówczas o montażu turbiny prądotwórczej we wnętrzu magistrali dostarczającej wodę do ZPW „Pomorzany” z ujęcia na jeziorze Miedwie. Produkcja energii elektrycznej odbywać się będzie przy pomocy turbiny wodnej Francisa o mocy do 140 kW. Łopatki turbiny napędzane będą, tak jak to ma miejsce w przypadku dużych elektrowni wodnych, siłą spadku wody. W tym celu wykorzystana została występująca różnica poziomów między Zakładem a jeziorem, która wynosi ponad 30 m. Podobnie jak w przypadku portlandzkiego projektu, szczecińska instalacja produkować ma rocznie około 1 GWh energii.

Wkrótce nastąpi rozruch instalacji, w trakcie są jej próby techniczne. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Czysta Odra w Szczecinie”. Jej koszt sięga ponad 3 mln zł netto.

Hektary farm fotowoltaicznych

Inwestycje w odnawialne źródła energii realizowane są przez Spółkę już niemal dekadę. Jedną z pierwszych inwestycji była zrealizowana w 2010 r. budowa gazogeneratorów umożliwiających pozyskiwanie energii z biogazu. Od 2015 r. Spółka inwestuje w fotowoltaikę. Obecnie z energii słonecznej korzystają: Zakład Produkcji Wody „Miedwie”, Zakład Produkcji Wody „Pilchowo” oraz przepompownia w Żelewie. Łącznie instalacje te mają moc blisko 3 MW i zajmują obszar około 4 ha.

Budowę instalacji fotowoltaicznych umożliwiły uzyskane przez ZWiK Szczecin dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Funduszy Europejskich i przekazane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

1,4 mln zł oszczędności i inne korzyści

Spółka systematycznie zwiększa udział prądu z własnych źródeł w całkowitym zużyciu energii. W 2010 r. wskaźnik ten wynosił niewiele ponad 6,5 proc., obecnie mowa o blisko 22 proc. Tak spory udział produkowanej przez Zakład energii umożliwia znaczne ograniczane wydatków związanych z zakupem energii elektrycznej. - Wydatki na energię elektryczną to znacząca kategoria kosztów ponoszonych przez naszą Spółkę. Ceny energii będą rosły, a w tej perspektywie nasze inwestycje w „zieloną” energię są działaniami ważnymi i uzasadnionymi ekonomicznie – powiedział dla Teraz Środowisko Tomasz Makowski, rzecznik prasowy ZWiK Sp. z o.o. w Szczecinie.

Jak dodał, jedynie w 2018 r. instalacje OZE należące do Spółki pozwoliły uzyskać łącznie 7,5 GWh energii. Wartość ta w rachunku energetycznym daje oszczędności na poziomie 1,4 mln zł rocznie z tytułu mniejszego zakupu energii elektrycznej z zewnątrz. - Bardzo istotny jest również efekt ekologiczny produkcji energii z OZE. Szacujemy, że tylko roczna produkcja energii elektrycznej z farm miedwiańskich to zaoszczędzenie ok. 900 ton węgla i ograniczenie emisji CO2 o ok. 1500 ton – podkreśla rzecznik ZWiK w Szczecinie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakie są założenia do projektu rozporządzenia w sprawie Pełnomocnika ds. OZE? (17 stycznia 2020)Kolejny ENEX z jeszcze bogatszą ofertą (17 stycznia 2020)Warszawa: Dzielnica Wawer przeznaczy prawie 1,5 mln zł na instalacje fotowoltaiczne (15 stycznia 2020)W 2020 r. rząd planuje kupić prawie 58 TWh zielonej energii. Wyda na ten cel ponad 25 mld zł (15 stycznia 2020)PSE: moc fotowoltaiki w polskim systemie sięgnęła 1,3 GW (14 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony