Więcej  ›
19.03.2024 19 marca 2024

POSTDOC at Solar Energy Conversion group

Pracodawca: ENSEMBLE3 sp. z o. o. Numer referencyjny: 31655 Data publikacji: 06 lipca 2021 Lokalizacja: Warszawa - Mazowieckie Rodzaj umowy: - Doświadczenie: - Branże:
Energia: Energetyka słoneczna

Opis stanowiska

Job describtion

  • Development and characterization of new composite materials for solar energy conversion research (i.e., eutectic materials, nanoparticles in oxides and semiconductors, composite materials, and others);
  • Bringing new ideas to the field;
  • Disseminating results to the public and scientific communities.

Wymagania

Profile of candidates/requirements:

  • Applicants must have a PhD degree in related fields received no later than five years prior to the date of application;
  • Outstanding research achievements reflected by the publication record;
  • Experience in working in the fields such as composite materials (i.e., eutectics), crystal growth, optoelectronics, photonics, plasmonics, metamaterials, energy conversion or others;
  • Experience in the field of characterization of materials, along with the ability to use characterization equipment such as for example XRD, XPS, SEM, TEM, AFM/KPFM, CAFM, AFM-IR, FT-IR, confocal microscope, etc.;
  • Strong organizational skills, creativity, motivation and communication skills in English are highly required;
  • Strong ability to work in a team, social competence and personal responsibility.

Required documents:

  • CV (including a list of projects/publications);
  • Cover letter;
  • Proof of PhD;
  • Name and addresses of two references.

Oferujemy

We offer:

  • Full-time employment;
  • Opportunity to work in an innovative scientific environment;
  • International cooperation with experienced researchers;
  • Competitive salary;
  • Administrative support for visa and related documentation;
  • Access to well-staffed core facilities.

ENSEMBLE3 sp. z o. o.

Spółka Ensemble3 Sp. z.o.o to nowopowstałe Centrum Doskonałości w zakresie nanofotoniki, zaawansowanych materiałów i nowoczesnych technologii opartych na wzroście kryształów, zlokalizowane w Warszawie. Centrum powstało i działa we współpracy z partnerami z kraju i zagranicy w ramach Programu Teaming for Excellence finansowanego przez Komisję Europejską oraz Programu Międzynarodowych Agend Badawczych finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Centrum pracuje nad rozwojem nowatorskich technologii materiałowych i nowoczesnych materiałów o wyjątkowych właściwościach elektromagnetycznych, które mogą znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach, jak fotonika, optoelektronika, telekomunikacja, konwersja energii słonecznej, medycyna i lotnictwo.