Więcej  ›
26.04.2024 26 kwietnia 2024

Specjalista w Wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko i Naprawy Szkód w Środowisku

Pracodawca: RDOŚ w Szczecinie Numer referencyjny: 84545 Data publikacji: 17 września 2021 Lokalizacja: Szczecin - Zachodniopomorskie Rodzaj umowy: Umowa o pracę Doświadczenie: 1-3 lata Branże:
Zarządzanie środowiskiem: Oceny oddziaływania na środowisko

Opis stanowiska

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska poszukuje kandydatów / kandydatek na stanowisko: specjalista w Wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko i Naprawy Szkód w Środowisku Zespół do spraw ocen oddziaływania na środowisko.

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:
  • Prowadzi postępowania i przygotowuje projekty stanowisk w sprawach dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć w postaci morskich farm wiatrowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, zgodnie z właściwością o której mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, uwzględniając zapisy ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, w celu prawidłowego wykonania obowiązków ustawowych.
  • Przygotowuje projekty stanowisk w sprawie określenia zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięć w postaci morskich farm wiatrowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, na podstawie art. 69 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w celu uzyskania dokumentacji umożliwiającej wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i określenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanych przedsięwzięć.
  • Prowadzi postępowania w sprawach dot. transgranicznego oddziaływania przedsięwzięć, projektów polityk, strategii, planów i programów na środowisko w zakresie morskich farm wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w przypadku gdy Polska jest stroną pochodzenia lub strona narażoną w celu opracowania stosownego stanowiska.
  • W ramach współpracy z innymi regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska, przygotowuje projekty stanowisk (opinii) w myśl art. 75 ust. 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, dla przedsięwzięć w postaci morskich farm wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą realizowanych w części na terenie innego województwa w celu zapewnienia ochrony poszczególnych elementów środowiska dla części przedsięwzięcia realizowanego w granicach województwa zachodniopomorskiego.
  • Prowadzi postepowania i przygotowuje projekty stanowisk w sprawach uzgodnień warunków realizacji przedsięwzięć w zakresie ponownej oceny oddziaływania na środowisko dla morskich farm wiatrowych wraz z infrastrukturą im towarzyszącą zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w celu określenia warunków realizacji przedsięwzięcia, które zminimalizują ich oddziaływanie na poszczególne komponenty środowiska.
  • Analizuje dokumentacje dot. monitoringów oraz analiz porealizacyjnych w zakresie oddziaływania morskich farm wiatrowych wraz z infrastrukturą na środowisko i przygotowuje projekty stanowisk w tym zakresie w celu potwierdzenia braku znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięć na środowisko.

Warunki pracy: Praca o charakterze administracyjno-biurowym w pozycji siedzącej, wymuszonej, obciążającej układ mięśniowo-szkieletowy, konieczność koncentracji uwagi podczas wykonywanej pracy, opracowywanie dokumentów, praca i czynności koncepcyjne, obciążenie wzroku związane z pracą przy monitorach ekranowych. Praca w systemie ośmiogodzinnym, jednozmianowym. Praca przy komputerze w pozycji siedzącej wymagającej wysiłku statycznego. Na stanowisku pracy występują zadania polegające na wyjazdach krajowych. Wyjazdy służbowe środkami transportu publicznego lub samochodem służbowym. Na stanowisku występuje stres związany z zachowaniem terminów i obsługą klientów zewnętrznych tj. obywateli, przedstawicieli organów samorządowych. Praca pod presją czasu. Użytkowanie sprzętu biurowego (komputer, drukarka, skaner, kserokopiarka, niszczarka dokumentów). Obiekt przy ul. T.Firlika 20 w Szczecinie, niebędący własnością RDOŚ, dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich (winda). W budynku brak toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia biurowe RDOŚ oraz stanowiska pracy Wydziałów w Szczecinie, znajdują się na I pietrze budynku 5 piętrowego (biurowiec). Stanowisko pracy wyposażone jest  w monitor ekranowy, komputer, wspólną drukarkę, telefon, kserokopiarkę sieciową znajdującą się w korytarzu firmy.

71-637 Szczecin ul. Firlika 20

Wymagania

Niezbędne:
  • Co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w pracy związanej z ocenami oddziaływania na środowisko
  • Znajomość elementów przyrody ożywionej i nieożywionej Morza Bałtyckiego w granicach polskich obszarów morskich, umiejętność weryfikacji dokumentacji, w tym szczegółowych analiz pod kątem oddziaływania przedsięwzięć m.in. .na: ssaki morskie i awifaunę, zagadnień dot. geologii i geomorfologii dna morskiego oraz zagadnień związanych z zaleganiem na dnie Bałtyku niebezpiecznych obiektów pochodzenia militarnego (UXO) i broni chemicznej, znajomość ustaw: - o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko - Prawo ochrony środowiska - Kodeks postępowania administracyjnego - o Służbie Cywilnej oraz aktów wykonawczych do tych ustaw, umiejętność komunikowania się i pracy w zespole, umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych, zdolność analitycznego myślenia, odpowiedzialność, kreatywność i zaangażowanie, umiejętność analizy opracowań eksperckich, umiejętności obsługi komputera (środowisko Windows), w tym programów graficzno-mapowych.
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Dodatkowe:
  • Wykształcenie wyższe profilowane w zakresie geografii, przyrody, lub ochrony środowiska
  • Co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w pracy związanej z morskimi farmami wiatrowymi lub innymi obiektami realizowanymi na obszarach morskich
  • Przeszkolenie z zakresu zagadnień dotyczących ocen oddziaływania na środowisko
  • znajomość Dyrektywy Rady w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne

Inne informacje

Dokumenty i oświadczenia niezbędne:
  • CV i list motywacyjny
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia
  • Kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie doświadczenia zawodowego / stażu pracy
  • Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych

Dokumenty i oświadczenia dodatkowe:
  • Kopia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność - w przypadku kandydatek/kandydatów, zamierzających skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu w przypadku, gdy znajdą się w gronie najlepszych kandydatek/kandydatów

Termin składania dokumentów: 28.09.2021
Decyduje data stempla pocztowego / osobistego dostarczenia oferty do urzędu.

Inne informacje: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%.
Pierwszeństwo dla osób z niepełnosprawnościami.

W ofercie należy podać dane kontaktowe m.in. adres e-mail, numer telefonu.Wymagane dokumenty i oświadczenia muszą być opatrzone datą i własnoręcznym podpisem. Wzór oświadczeń wymaganych w procedurze konkursowej w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie - zamieszczono na stronie BIP RDOŚ http://bip.szczecin.rdos.gov.pl/wzory-oswiadczen. Oferty nalezy składac w zamkniętych kopertach. Oferty otrzymane po terminie, nie beda rozpatrzone (decyduje data stempla pocztowego). Oferty złożone przez kandydatów, którzy nie zostali wytypowani do zatrudnienia, są niszczone po upływie 3 miesięcy po zakończeniu rekrutacji. Oferty te mogą zostać na wniosek adresata, odebrane osobiście u pracownika Kadr. Do składania dokumentów zachęcamy również osoby niepełnosprawne, które spełniają wymagania określone w niniejszym ogłoszeniu. Oferujemy zatrudnienie na podstawie art. 35 ustawy o służbie cywilnej z dnia 21 listopada 2008 r.

RDOŚ w Szczecinie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie jest instytucją, która odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie: zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000, kontroli procesu inwestycyjnego. Realizuje także zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku. Odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku. Urząd powstał na mocy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.