Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. regulacji działalności przedsiębiorstw energetycznych Urząd Regulacji Energetyki
Szkło grzewcze EGLAS - przejrzystość i komfort cieplny firmy Saint-Gobain

20 proc. energii zużywanej w budynkach pobierane jest przez klimatyzację

a+a-    Powrót       16 maja 2018       Budownictwo   

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przestrzegła we wtorek przed niebezpieczeństwem powszechnego stosowania na świecie klimatyzacji i zaleciła stosowanie mniej energochłonnych urządzeń.

- Jeśli nie dojdzie do interwencji, zapotrzebowanie na energię zużywaną przez klimatyzację wzrośnie ponad trzykrotnie do 2050 roku i wyniesie tyle samo, co obecne zapotrzebowanie Chin - podkreślił Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE we wstępie do raportu na ten temat. Liczba klimatyzatorów może osiągnąć 5,6 mld w 2050 roku w porównaniu z 1,6 mld obecnie użytkowanych. Oznacza to, że w najbliższych 30 latach co sekundę będzie kupowanych dziesięć takich urządzeń.

O alternatywie dla klimatyzacji pisaliśmy tutaj.

Klimatyzacja popularna zwłaszcza w USA, Japonii i Chinach

Według ekspertów MAE klimatyzatory i wentylatory już zużywają około 20 proc. energii wykorzystywanej obecnie w budynkach na świecie. Duże zużycie energii elektrycznej przez klimatyzatory i wentylatory dotyczy zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, Japonii i coraz bardziej Chin, ale wraz z rozwojem gospodarczym i demograficznym będzie rosło także w ciepłych krajach, takich jak Indie. Upowszechnienie dostępu do umiarkowanej temperatury otoczenia "będzie mieć znaczący wpływ na globalne zapotrzebowanie energetyczne zainteresowanych tym krajów, wywierając presję na sieci energetyczne i zwiększając lokalnie i globalnie emisje (gazów cieplarnianych)" - ostrzega raport.

Urządzenia sprzedawane w UE zużywają mniej energii niż te w USA

Według MAE środkiem najpilniejszym i najłatwiejszym do wdrożenia jest zapewnienie, by wszystkie nowe klimatyzatory były o wiele bardziej energooszczędne. Mogłoby to zmniejszyć o połowę wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną związany z klimatyzacją. Nie wszystkie urządzenia są takie same: sprzedawane w Japonii i Unii Europejskiej są obecnie o 25 proc. bardziej wydajne niż sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji może nawet pozostać niezmienione, jeśli podjęte zostaną również działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (ang. IEA). (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarte w Akademii Morskiej (17 stycznia 2019)Poznań: Przybędzie 21 nowych autobusów elektrycznych (07 grudnia 2018)Kto unika audytów energetycznych? (10 maja 2018)Budynki pasywne – czy ich czas przeminął? (02 maja 2018)Przyjazne środowisku alternatywy dla klimatyzacji (07 sierpnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony