Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Nawet 6 mln ton odpadów rocznie nadaje się do produkcji RDF-u

a+a-    Powrót       06 lutego 2015       Odpady   

Przemysł cementowy w Polsce i spalarnie będą się wkrótce wzajemnie uzupełniać, jeśli chodzi o spalanie odpadów – doszli do wniosku uczestnicy panelu dyskusyjnego dotyczącego termicznego przekształcania odpadów podczas SOS Expo w Warszawie.

Przemysł cementowy wykorzystuje około 1 mln ton odpadów, odzyskując z nich energię cieplną. Do wykorzystania pod kątem produkcji RDF-u, czyli paliwa alternatywnego, nadaje się w Polsce od 4,5 do 6 mln ton odpadów rocznie. Jak argumentował Antoni Pietkiewicz, prezes EkoPaliwa Chełm, skoro przemysł cementowy nie jest w stanie przyjąć dodatkowo więcej niż 500 tys. ton, konieczne są spalarnie odpadów, które wypełnią tę lukę. Tym bardziej że - jak dodał - energetyka generalnie niechętnie podchodzi do wykorzystania RDF-u.

Spalanie odpadów mniej szkodliwe niż spalanie biomasy

Przytoczył również dane, które świadczyły o tym, że pod względem emisji najbardziej szkodliwych substancji, takich jak NOx czy tlenek siarki, spalanie odpadów wypada dużo korzystniej w porównaniu ze spalaniem biomasy i węgla. Jeśli chodzi o pył, to jest on zawracany i ponownie wykorzystywany w procesie technologicznym, dlatego też można mówić również o odzysku materiałowym, a nie tylko energetycznym. Zabiegamy na poziomie europejskim o to, aby w nowym pakiecie odpadowym odzysk materiałowy znalazł o poziom wyżej niż odzysk termiczny w hierarchii postępowania z odpadami – powiedziała Bożena Środa ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

UE wkrótce za współspalaniem odpadów?

Współspalanie odpadów zostanie też wkrótce lżej potraktowane w prawie. Obecnie w dyrektywie o emisjach przemysłowych istnieje rozgraniczenie polegające na tym, że w przypadku instalacji współspalających odpady wymagania dotyczące monitorowania emisji są ostrzejsze niż w przypadku tych, które odpadów nie współspalają. Tymczasem prawo dotyczące emisji idzie w tym kierunku, że za chwilę nie będzie miało znaczenia, czy instalacja współspala, czy też nie współspala odpadów – powiedziała B. Środa.

Przedstawicielka stowarzyszenia podała dane dotyczące produkcji ciepła z odpadów przez przemysł cementowy: w Niemczech i Austrii poziom zastąpienia ciepła paliwami alternatywnymi wynosi ponad 60 proc., w Polsce i Czechach jest to około 50 proc. Jednocześnie ponad 80 proc. instalacji cementowych w Europie stosuje paliwa alternatywne.

Kultura zbierania odpadów wciąż niska

Specjaliści zwrócili podczas dyskusji uwagę na jeden ważny problem związany z wykorzystaniem odpadów komunalnych dla celów energetycznych. Ich zdaniem w Polsce kultura zbierania odpadów wciąż jest niska i dotyczy to nie tylko segregacji w domach. W miesiącach wzmożonych opadów w odpadach komunalnych jest nawet 40 proc. wody. Wyprodukowanie paliwa z tak zawilgoconego surowca nie jest możliwe – najpierw trzeba zużyć sporo energii na odparowanie wody. Żeby zmienić ten stan rzeczy, należałby edukować zarówno społeczeństwo, jak i zakłady gospodarki komunalnej.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Weto dla spalarni zużytych opon na Śląsku (05 sierpnia 2020)Unieważnienie uchwały ws. spółki mającej budować spalarnię w GZM – do sądu (30 lipca 2020)Energia elektryczna z odpadów może zasilić poznańskie autobusy (10 lipca 2020)Spalarni odpadów w GZM nie będzie, ale powstanie w Rudzie Śląskiej (02 lipca 2020)Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie? (30 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony