Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Zniesiony obowiązek wykorzystania przydziałów startów i lądowań w ramach pomocy liniom lotniczym

   Powrót       31 marca 2020       Transport   

UE zawiesi do 24 października 2020 r. lotniskowy wymóg slotowy. To obowiązek co najmniej 80-procentowego wykorzystywania slotów lotniskowych (tj. przydziałów czasu na start i lądowanie), który linie lotnicze muszą spełnić, by zachować swoje sloty w kolejnym roku. Zawieszenie wymogu przez Radę ma pomóc przewoźnikom poradzić sobie z drastycznym spadkiem ruchu lotniczego z powodu epidemii.

- Widać wyraźnie, że kryzys nie zakończy się szybko. Zawieszenie wymogu slotowego do października pomoże złagodzić poważne skutki ekonomiczne, z którymi mierzą się linie lotnicze, i da im pewność na cały sezon letni – mówi Oleg Butković, chorwacki minister morza, transportu i infrastruktury, a zarazem przewodniczący Rady

Zawieszenie wymogu będzie obowiązywać od 1 marca do 24 października 2020 r. W przypadku lotów między UE a Chinami i Hongkongiem zawieszenie będzie obowiązywać wstecznie od 23 stycznia do 29 lutego 2020 r. To 23 stycznia 2020 r. władze chińskie zamknęły pierwsze lotnisko.

Jeżeli obecna poważna sytuacja się utrzyma, Komisja będzie mogła szybko przedłużyć zawieszenie wymogu slotowego aktem delegowanym. Komisja będzie monitorować sytuację i zreferuje ją do 15 września 2020 r.

Zwolnienie z wymogu slotowego wymagało nowelizacji unijnego rozporządzenia o przydzielaniu czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych Wspólnoty.

Rada głosowała nad nowelizacją w procedurze pisemnej, która zakończyła się w poniedziałek. Parlament Europejski przeprowadził głosowanie 26 marca. Obie instytucje analizowały i negocjowały projekt w trybie pilnym.

Rozporządzenie zmieniające ma zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE 31 marca 2020 r.

Czytaj: Śmiały plan wiedeńskiego portu lotniczego: zero emisji CO 2 w 2030 r.

Źródło: Rada UE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Badanie: pandemia jest zagrożeniem dla finansów gmin i regionów w całej Europie (24 listopada 2020)Pandemia a zrównoważony rozwój w Europie. Nowy raport EASAC  (24 listopada 2020)Czerwony Krzyż: zmiana klimatu większym zagrożeniem niż Covid-19 (18 listopada 2020)Międzynarodowy raport: zagrożenie pandemiami można zmniejszyć dzięki ochronie bioróżnorodności (30 października 2020)Odbiór odpadów w czasie pandemii – ważne wskazówki dla mieszkańców (24 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony