Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Asystent specjalisty ds. gospodarki odpadami i ochrony środowiska proGEO Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Czyste plaże we Francji do 2025 roku

a+a-    Powrót       07 sierpnia 2019       Odpady   

W poniedziałek Ministerstwo Transformacji Ekologicznej we Francji ogłosiło kartę walki z odpadami plastikowymi na plażach (franc. une charte pour des plages sans déchet plastique), która ma pomóc w osiągnięcia celu „zero plastiku trafiającego do morza do roku 2025”. Francuska sekretarz stanu Brune Poirson stawia na lokalne działania, które będą podejmowane przez miasta zaangażowane w projekt.

15 kroków do czystych plaż

Karta zawiera propozycje piętnastu konkretnych działań, wśród których znajdujemy m.in rezygnację z jednorazowych sztućców, talerzy i kubków podczas imprez masowych, wprowadzenie kaucji na wielorazowe naczynia przez chętnych restauratorów, montaż publicznych źródełek z wodą pitną, a także umieszczenie na plaży przykrywanych pojemników do segregacji odpadów. Proponowane działania podzielono na trzy części – świadomość, zapobieganie i oczyszczanie. Miasta-sygnatariusze muszą zaangażować się w każdy z trzech obszarów, a w ocenie efektywności wdrażania rozwiązań pomoże im lista wskaźników opracowana przez ministerstwo.

Plaża Sablettes w Seyne-sur-Mer już wolna od odpadów

Niektóre gminy już od dawna prowadzą działania na rzecz czystych plaż. Na miejsce ogłoszenia karty została wybrana plaża Sablettes w Seyne-sur-Mer (Prowansja), która została oczyszczona z niedopałków i plastikowych odpadów w ramach społecznej inicjatywy. Za tym przykładem poszły też inne prowansalskie miejscowości.

Sekretarz Poirson ma nadzieję, że nowa karta zachęci do działania wszystkie gminy. Motywacją mają być specjalne odznaczenia przyznawane przez ministerstwo – za podjęcie pięciu działań poziom pierwszy, dziesięciu poziom drugi, a dla gmin, które wdrożą wszystkie 15 rozwiązań, najwyższe odznaczenie na poziomie trzecim.

Plastikowy problem

Agnes Le Rouzic z Kanadyjskiego Greenpeace w wywiadzie dla RFI (francuskie radio dla zagranicy) stwierdził, że zanieczyszczenie mórz plastikiem może być bardziej pilnym problemem niż globalne ocieplenie. Francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej podaje, że 80 proc. odpadów w morzu pochodzi z lądu, z czego aż 75 proc. to odpady plastikowe.

Co roku do Morza Śródziemnego trafiają setki tysięcy ton plastiku - w zależności od źródła danych jest to od 200 do 600 tys. ton. Sama Francja w roku 2016 wyrzuciła do akwenu Morza Śródziemnego 11 200 ton plastiku.

Kalina Kowalska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża (11 lipca 2019)Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie „licencji otwartej” (04 lipca 2019)W debacie publicznej o gospodarce odpadami panuje chaos semantyczny. Część 1. Odpadowego ABC (03 lipca 2019)Przemysł chemiczny o rezygnacji z plastiku: nie dajmy się zwariować (25 czerwca 2019)Klamka zapadła. Rok 2021 będzie końcem plastikowych sztućców i talerzy (14 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony