Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Globalna inicjatywa władz miejskich do walki ze zmianami klimatu

a+a-    Powrót       22 czerwca 2016       Powietrze i klimat   

Globalne Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii to nowa, globalna koalicja, której celem będzie przyspieszenie działań na rzecz klimatu na poziomie lokalnym na całym świecie. To pierwsza tego typu inicjatywa o tak dużym zasięgu. Będzie w niej uczestniczyć ponad 7100 miast z 119 krajów położonych na sześciu kontynentach, zamieszkiwanych przez ponad 600 milionów mieszkańców (ponad 8 proc. ludności świata).

Nowi sygnatariusze zobowiązują się do zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 40 proc. do roku 2030 oraz do przyjęcia zintegrowanego podejścia w kwestii działań mitygacyjnych i dostosowawczych względem zmian klimatycznych.

Koalicja została ogłoszona przez komisarza UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguela Ariasa Cañete największą na świecie inicjatywą władz miejskich dotyczącą energii i klimatu. Porozumienie to skupia tysiące przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, którzy dobrowolnie realizują na swoim terenie cele klimatyczne i energetyczne.

W ramach inicjatywy powstanie platforma, która będzie zawierać dane na temat podejmowanych przez miasta działań dotyczących energii i klimatu (dziś informacje te można znaleźć na platformie Porozumienia Burmistrzów, platformie CDP(1) oraz w carbonn Climate Registry(2)).

Platforma pozwoli na porównanie osiągnięć miast w skali świata, ponadto uczyni te informacje dostępnymi dla opinii publicznej. W tym celu planowane jest utworzenie w styczniu 2017 r. nowej, globalnej strony internetowej.

Mapę z zaznaczonymi sygnatariuszami porozumienia można znaleźć na stronie Porozumienia Burmistrzów(3).

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Platforma CDP
https://www.cdp.net/cities
2/ Carbonn Climate Registry
http://carbonn.org/
3/ Strona internetowa Porozumienia Burmistrzów
http://www.porozumienieburmistrzow.eu

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pierwszy krok w adaptacji polskich miast do zmian klimatu postawiony. Co dalej? (12 lutego 2019)Adaptacja do zmian klimatu - trwa nabór wniosków o dofinansowanie (05 lutego 2019)Praca przy remediacji jest jak powołanie (04 lutego 2019)Biolog: człowiek to gatunek inwazyjny (29 stycznia 2019)Wody Polskie inwestują w unowocześnienie stopnia wodnego Ratowice na Dolnym Śląsku (14 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony