Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Laboratorium WIOŚ Rzeszów
Specjalista w Pracowni Badań Powietrza w Laboratorium WIOŚ w Kielcach

Gminy ukarane za piece węglowe

a+a-    Powrót       13 listopada 2017       Powietrze i klimat   

Małopolska jest pierwszym regionem, w którym gminy dostają kary za brak walki ze smogiem - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Zakopane, Nowy Sącz, a także - co może dziwić - uzdrowisko Rabka-Zdrój znalazły się wśród 30 małopolskich gmin ukaranych mandatami za zaniedbania w latach 2013-2015. Kary nałożone przez małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) wynoszą od 10 tys. do 30 tys. zł. Większość ukaranych nie zamierza jednak płacić mandatów i odwołuje się od decyzji do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) - pisze "Rz".

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska skontrolował 45 gmin. W 40 z nich stwierdzono "usterki" - co w praktyce oznacza, że nie zmniejszył się poziom zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi w latach 2013-2015. Ostatecznie kary nałożono na 30 gmin.

Samorządy z Małopolski miały czas do końca 2015 roku, by zmniejszyć smog. Udało się to jedynie nielicznym. Problemem jest zbyt mała liczba zlikwidowanych pieców i palenisk węglowych. Teraz gminy, na które WIOŚ nałożył mandaty, uważają, że zostały niesprawiedliwie ukarane, bo jednak starały się, aby poprawić jakość powietrza, a wiele rzeczy, np. rozbudowa sieci gazowej, nie zależy od nich - czytamy w artykule. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rozdadzą oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe (13 listopada 2017)Zanieczyszczenie groźniejsze dla zdrowia niż palenie papierosów (30 października 2017)Gminy przekonują, że outsourcing inwestycji i eksploatacji ma sens (30 października 2017)27 nowych czujników mierzy jakość powietrza w Rybniku (20 października 2017)Elektrofiltry poprawią jakość powietrza na Śląsku (17 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony