Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

HELCOM o działaniach po awarii kolektorów „Czajki”

   Powrót       30 września 2019       Ryzyko   

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) bardzo pozytywnie oceniła działania rządu po awarii kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki" - przekazała w piątek wiceminister GMiŻŚ Anna Moskwa.

HELCOM wezwała w trybie pilnym Polskę do przedstawienia informacji w związku ze zrzutem ścieków do Wisły. 12 września stanowisko w tej sprawie przedstawił specjalista z Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wód Polskich Jan Pryzowicz.

Anna Moskwa na piątkowej konferencji prasowej podkreśliła, że sposób działania rządu został bardzo pozytywnie oceniony przez HELCOM. - Mamy kolejne spotkanie, gdzie będziemy prezentować, jak to funkcjonuje w trakcie funkcjonowania bypassu, jakie jest docelowe rozwiązanie, więc jesteśmy tak naprawdę w dialogu i tutaj zapewniam, że godnie reprezentujemy stronę polską - powiedziała wiceminister.

Jak wynika ze sprawozdania umieszczonego na stronie HELCOM, podczas posiedzenia zapoznano się z zaprezentowanymi przez Polskę informacjami dotyczącymi awarii kolektorów przesyłających ścieki w oczyszczalni "Czajka". Po prezentacji stanowiska Polski, wyrażono zadowolenie z powodu szybkiej i skutecznej reakcji polskich władz.

Awaria nie miała znaczącego wpływu na Bałtyk

Na spotkaniu podkreślono także, że zdarzenie nie miało znacznego wpływu na Morze Bałtyckie, ale miejscowo miało wpływ na rzekę i potencjalnie – na wody przybrzeżne. Wyrażono także zadowolenie z podjętych przez polskie władze wysiłków na rzecz monitorowania jakości wody w rzece.

Jak czytamy, podczas posiedzenia poproszono Polskę o poinformowanie społeczności eksperckiej HELCOM o rozwoju sytuacji w przyszłości i o środkach na rzecz znalezienia stałego rozwiązania ws. naprawy rurociągu.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni "Czajka". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ścieki kierowane do "Czajki" znów przepływają przez most pontonowy (03 listopada 2020)Ruszyły prace przy montażu mostu pontonowego na Wiśle pod rurociąg do "Czajki" (28 października 2020)Jakość rzek nie powala, a ścieki wciąż do nich lecą (22 października 2020)Do Wisły płynie każdego dnia ok. ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków (19 października 2020)Zaczyna się demontaż bypassa do Czajki. Ścieki płyną do Wisły (15 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony