Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

HELCOM o działaniach po awarii kolektorów „Czajki”

a+a-    Powrót       30 września 2019       Ryzyko   

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) bardzo pozytywnie oceniła działania rządu po awarii kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki" - przekazała w piątek wiceminister GMiŻŚ Anna Moskwa.

HELCOM wezwała w trybie pilnym Polskę do przedstawienia informacji w związku ze zrzutem ścieków do Wisły. 12 września stanowisko w tej sprawie przedstawił specjalista z Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wód Polskich Jan Pryzowicz.

Anna Moskwa na piątkowej konferencji prasowej podkreśliła, że sposób działania rządu został bardzo pozytywnie oceniony przez HELCOM. - Mamy kolejne spotkanie, gdzie będziemy prezentować, jak to funkcjonuje w trakcie funkcjonowania bypassu, jakie jest docelowe rozwiązanie, więc jesteśmy tak naprawdę w dialogu i tutaj zapewniam, że godnie reprezentujemy stronę polską - powiedziała wiceminister.

Jak wynika ze sprawozdania umieszczonego na stronie HELCOM, podczas posiedzenia zapoznano się z zaprezentowanymi przez Polskę informacjami dotyczącymi awarii kolektorów przesyłających ścieki w oczyszczalni "Czajka". Po prezentacji stanowiska Polski, wyrażono zadowolenie z powodu szybkiej i skutecznej reakcji polskich władz.

Awaria nie miała znaczącego wpływu na Bałtyk

Na spotkaniu podkreślono także, że zdarzenie nie miało znacznego wpływu na Morze Bałtyckie, ale miejscowo miało wpływ na rzekę i potencjalnie – na wody przybrzeżne. Wyrażono także zadowolenie z podjętych przez polskie władze wysiłków na rzecz monitorowania jakości wody w rzece.

Jak czytamy, podczas posiedzenia poproszono Polskę o poinformowanie społeczności eksperckiej HELCOM o rozwoju sytuacji w przyszłości i o środkach na rzecz znalezienia stałego rozwiązania ws. naprawy rurociągu.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni "Czajka". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków (21 lutego 2020)WIOŚ wykrył nieprawidłowości w firmach odbierających odpady z warszawskiej "Czajki" (13 lutego 2020)MPWiK wybuduje ponad 9-kilometrowy kolektor wzdłuż Wisły (10 stycznia 2020)Uruchomiono spalarnię osadów w oczyszczalni "Czajka" (19 grudnia 2019)Koszt naprawy kolektorów ściekowych do "Czajki" wzrośnie do 42 mln zł (19 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony