Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Ile gminy wydały na ochronę powietrza? O tym w najnowszym opracowaniu GZM

   Powrót       30 października 2020       Powietrze i klimat   

Przed tegorocznym sezonem zimowym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowała opracowanie nt. jakości powietrza na jej terenie. Zawiera on ogólną wiedzę nt. jakości powietrza oraz wybrane dane odnoszące się do obszaru GZM.

Nawet 4 razy więcej środków na ochronę powietrza

Część zestawień dotyczy rozkładu szkodliwych substancji w poszczególnych latach i miesiącach, z odniesieniem do obowiązujących norm. Inne obrazują wydatki gmin na ochronę powietrza w przeliczeniu na mieszkańca w poprzednich pięciu latach. Wynika z nich np., że w ub. roku najwięcej w przeliczeniu mieszkańca wydawały na ten cel Psary (ok. 260 zł na mieszkańca) i Piekary Śląskie (ok. 140 zł). Kwoty w przedziale 25-50 zł na mieszkańca kierowały Katowice czy Gliwice. Niemal żadnych wydatków w tym zakresie nie miały Chorzów czy Świętochłowice. Z łącznego zestawienia wydatków na terenie GZM na ochronę powietrza i klimatu (pozycja budżetowa 90005) wynika jednak, że o ile w latach 2010-2016 wartość ta oscylowała w granicach 12-18 mln zł rocznie, to w 2018 r. wzrosła już do 68 mln zł.

Czytaj: Program Czyste Powietrze 3.0. i wskaźniki dostępności zieleni. II dzień Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto

Jak przeciwdziałać niskiej emisji?

Jak wynika z informacji zamieszczonej w czwartek na facebookowym profilu GZM, materiał „Jakość powietrza (wybrane informacje)"(1), został opracowany m.in. z wykorzystaniem danych GUS, GIOŚ, WFOŚiGW czy NFOŚiGW. W publikacji przedstawiono przyczyny niskiej emisji i jej negatywny wpływ na zdrowie, sposoby przeciwdziałania zjawisku – z poziomu gminy czy mieszkańca. Jest wykaz programów finansowych związanych z jakością powietrza i ograniczaniem niskiej emisji. Znajdują się też informacje o poziomie zanieczyszczeń na obszarze GZM oraz działających stacjach monitoringu powietrza.

Czytaj: Wsparcie dla ubogich energetycznie pod ściśle określonymi warunkami - wzory w RCL

Opracowanie opublikowano na portalu InfoGZM(2), koordynowanym przez departament strategii i polityki przestrzennej urzędu metropolitalnego, gromadzi dane dot. demografii, finansów, infrastruktury, środowiska czy gospodarki na obszarze miast i gmin GZM. Na portalu znajdują się raporty, prezentacje i opracowania, również prezentujące Metropolię na tle reszty kraju.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Treść dostępna tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/9435-powietrze-raport-gzm-dane-edukacja.pdf
2/ Aby dostać się do raportu należy wybrać ścieżkę: analizy -> raporty -> jakość powietrza:
http://infogzm.metropoliagzm.pl/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Widać poprawę jakości powietrza w Europie, ale Europejczycy nadal cierpią z powodu wdychanych zanieczyszczeń (24 listopada 2020)W tym roku w Rybniku mniej dni smogowych, niż w poprzednich latach (20 listopada 2020)Krakowski Alarm Smogowy: zbyt wolne tempo wymiany kopciuchów w podkrakowskich gminach (19 listopada 2020)Rybnik przeprowadzi inwestycje antysmogowe u mieszkańców (17 listopada 2020)Prezydent podpisał ustawę usprawniającą m.in. program "Czyste powietrze" (16 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony