
Dyskusję na ten temat rozpocznie OX2 podczas zbliżającego się Europejskiego Kongresu Samorządów.
- Zmiany dotyczące liberalizacji tzw. ustawy odległościowej to jedno, drugie to szybkie uruchomienie nowych inwestycji. Ciężar odbudowy potencjału zielonej energii będzie odpowiedzialnością inwestorów – a przede wszystkim ich harmonijnej współpracy z samorządami – wskazuje Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.
Ostateczny kształt nowych przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych w Polsce będzie znany w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jednocześnie OX2 postanowił już teraz prowadzić dialog z samorządami, aby zielona transformacja polskich gmin ruszyła z miejsca. Dyskusja na temat modelu współpracy inwestorów z władzami lokalnymi będzie prowadzona podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się 6 i 7 marca w Mikołajkach.
- Panel ekspercki z udziałem samorządowców, specjalistów i strony rządowej, ale także indywidualne rozmowy z samorządowcami z całej Polski, dadzą nam wszystkim obraz tego, jak skutecznie i bez nieporozumień prowadzić inwestycje energetyczne na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich – podkreśla Katarzyna Suchcicka.
Pozytywne przykłady
Przykład kilku lat działalność OX2 w Polsce pokazuje, że inwestycje w moce OZE zarówno słoneczne, jak i wiatrowe, to korzyści dla lokalnych społeczności i samorządów.
- W naszej działalności staramy się być dobrym sąsiadem dla osób, które mieszkają w okolicy inwestycji oraz wiarygodnym i rzetelnym partnerem dla strony samorządowej – wójta, burmistrza, rady gminy. Nasze doświadczenie w prowadzeniu inwestycji pokazuje, że kluczem do sukcesu jest otwartość w kontakcie z lokalną społecznością i współpraca oraz dialog z samorządem na poziomie i gminy, i powiatu.
Czytaj: Przyspieszamy dostęp do energii odnawialnej – budujemy zrównoważoną przyszłość
Dyrektor generalny OX2 w Polsce podkreśla, że inwestor prowadząc projekt powinien czuć się częścią społeczności, która mieszka w okolicy inwestycji. Dlatego tak ważne jest aktywne uczestnictwo w życiu mieszkańców, poprzez wspólny dialog i projektowanie rozwiązań oraz aktywne odpowiadanie na potrzeby gminy i lokalnej społeczności.
- O inwestorze świadczą nie słowa, a czyny i działanie. Nasza filozofia prowadzenia inwestycji to aktywne działanie i współpraca OX2 z mieszkańcami i samorządem gmin i powiatów. Chcemy uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności będąc np. mecenasem wydarzeń kulturalnych, społecznych czy sportowych. W porozumieniu z władzami podejmujemy także działania w ramach przedsięwzięć oczekiwanych przez lokalną społeczność – zapewnia Katarzyna Suchcicka.
Dyskusja panelowa o tym, jak inwestorzy powinni współpracować z gminami oraz jakie korzyści inwestycje w OZE przynoszą lokalnym samorządom odbędzie się 6 marca 2023 podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
Czytaj: Samorządy potrafią być samorządne i z inicjatywą. Ale to droga ciągle pod górę
