Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Jak przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła? Skawina ma pomysł

a+a-    Powrót       25 lutego 2019       Powietrze i klimat   

Skawina - jedna z gmin o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie - ma pomysł na inwentaryzację źródeł ciepła. Informacje zbierane są w internetowym formularzu, mailowo (wystarczy przesłać zdjęcie) lub w formie pisemnej. W zamian za ich udzielenie mieszkańcy otrzymują wybrany upomniek - voucher do kawiarni, sali zabaw dla dzieci lub darmowe wejście na basen.

Inwentaryzacja ma na celu przygotowanie przez Gminę Skawina pomocy dla mieszkańców w dostosowaniu źródeł ciepła do wymogów uchwały antysmogowej. Rozpoczęła się 15 lutego br. i ma potrwać dwa miesiące. Zbierane są informacje o ilości i rodzaju węglowych źródeł ciepła, a także potrzebach mieszkańców w zakresie termomodernizacji budynków oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Władze zapewniają, że informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do tworzenia nowych form wsparcia finansowego czy doradczego dla mieszkańców.

Na obszarze Gminy Skawina obowiązuje Uchwała Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego (tzw. uchwała antysmogowa) z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Była to pierwsza tego typu regulacja na poziomie wojewódzkim, pisaliśmy o niej tutaj.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Woźny: nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji (20 marca 2019)Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za wymianę kopciucha (20 marca 2019)Dzieci nie ryby i swój głos mają (18 marca 2019)Czyste Powietrze - przed złożeniem wniosku sprawdź kalendarz (18 marca 2019)Nieczynna kopalnia stanie się magazynem energii (14 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony