Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Komunikacji Społecznej Urząd Regulacji Energetyki
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi firmy Horus Energia

Klaster to nie wyspa energetyczna

a+a-    Powrót       09 września 2016       Energia   

W środę w Sejmie odbyły się konsultacje społeczne w zakresie klastrów energii. Rząd chce, aby dotyczące klastrów zmiany zostały uchwalone najpóźniej na początku przyszłego roku.

Organizatorzy konsultacji, Parlamentarny Zespołu Górnictwa i Energii, zgromadzili w Sejmie ponad 400 osób - ekspertów i sympatyków branży OZE. Uczestnicy zastanawiali się, czy wprowadzony ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii mechanizm klastrów ma szansę zrewolucjonizować system energetyczny. Odpowiedź na to pytanie będzie jednak możliwa dopiero, gdy poznamy więcej szczegółów tej koncepcji. Eksperci wydają się być entuzjastami nowych rozwiązań.

Klaster a off-grid

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 15a ustawy o OZE (Dz.U. 2015 poz. 478, ze zm.), klaster energii to cywilnoprawne porozumienie w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki oraz instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z intencją ustawodawców jego celem ma być wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Obszar działania klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin. Zadaniem klastrów ma być zatem tworzenie samowystarczalnych obiegów energetycznych, które miałyby jednak dostęp do sieci i mogły być w razie konieczności zasilane zewnętrznie. W tym znaczeniu klastry różnią się od koncepcji tzw. wysp energetycznych, które całkowicie zostają pozbawione dostępu do publicznie dostępnej sieci (off-grid).

Przykładowa struktura klastra, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, mogłaby obejmować np. biogazownię oraz wiatrak lub instalację fotowoltaiczną, których inwestorzy wspólnie prowadzą jednocześnie działalność obrotową i dystrybucyjną na danym obszarze. Mogłoby się to odbywać np. na dzierżawionym przez uczestników klastra majątku sieciowym operatora. Członkowie klastra musieliby także samodzielnie znaleźć odbiorców produkowanej przez siebie energii, np. mieszkających na terenie działania klastra mieszkańców, zakłady produkcyjne czy jednostki samorządu terytorialnego.

Nastąpi przebudowa całej energetyki

Praktyczne funkcjonowania klastra wymaga jeszcze dalszych uregulowań. - To rozwiązanie, które może stać się bardzo silnym narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa opartego o wielkoskalową energetykę korporacyjną, niezależnych inwestorów i energetykę prosumencką – mówi prof. dr hab inż. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej. - Mimo, że to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, zapoczątkowane zmiany będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Wynika to zarówno z potencjalnie dużego udziału klastrów energetycznych w krajowym rynku energii elektrycznej, jak również z innowacyjnego charakteru tych rozwiązań - dodaje.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik Klastry EnergiiNa czym polega funkcjonowanie klastra energii? Jakim regulacjom podlegają takie inicjatywy? Ile mamy dziś klastrów w Polsce? Redakcja Teraz Środowisko obala mity i wyjaśnia wszystkie wątpliwości. Kliknij, by dowiedzieć się więcej.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowy prezes PGE zapowiada "zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy” (20 lutego 2020)Do 2030 roku Polska powinna odejść od węgla – zakładają scenariusze instytucji badawczych (19 lutego 2020)Rząd wspiera, ale nie przesądza sprawy odkrywki w Złoczewie (19 lutego 2020)VIII Ogólnopolski Szczyt Energetyczny pod hasłem "Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki" (11 lutego 2020)Program do symulacji i analizy rozwiązań prosumenckich systemów PV – po co i dla kogo? (07 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony